Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podsumowanie minionego tygodnia

0
Podziel się:
Podsumowanie minionego tygodnia
(funix/iStockphoto)

Podsumowanie minionego tygodnia

Rada Polityki Pieniężnej na styczniowym posiedzeniu zgodnie z oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Stopa referencyjna wynosi teraz 4%. Na konferencji prasowej po posiedzeniu prezes NBP Marek Belka podkreślił, że pewien etap cyklu obniżek dobiega końca, co wprawdzie nie wyklucza kolejnego cięcia stóp procentowych w lutym, ale prawdopodobieństwo takiej decyzji wyraźnie zmalało.

Na styczniowej konferencji prasowej prezes EBC Mario Draghi zaznaczył, że gospodarka strefy euro pozostaje słaba, jednakże kolejne kwartały powinny przynieść ożywienie, a już teraz niektóre wskaźniki ekonomiczne uległy stabilizacji. Co ważne, Rada Zarządzająca EBC jednomyślnie podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna 0,75%). Uważam, że gospodarka strefy euro powróci do wzrostu w ciągu 2013 r. bez konieczności akomodacji konwencjonalnych narzędzi polityki monetarnej.

Przeprowadzone aukcje emisji długu przez rządy Irlandii, Hiszpanii i Włoch zyskały duże zainteresowanie inwestorów, co wskazuje na powrót zaufania do krajów z peryferii strefy euro. Z drugiej strony koncentracja popytu na papierach podlegających potencjalnemu skupowi interwencyjnemu ze strony EBC wskazuje na ostrożnościowe podejście inwestorów. O tym, że kryzys zadłużenia jeszcze się nie zakończył przypominają też agencje ratingowe - Moody's obniżył rating Cypru z „B3” do „Caa3” z perspektywą negatywną, gdyż oczekuje dalszego wzrostu zadłużenia państwa w związku z koniecznością pomocy dla sektora bankowego, który poniósł straty na greckich aktywach.

Najsilniejszy od 7 miesięcy wzrost eksportu Chin w grudniu (14,1% r/r, prog. 4%, poprz. 2,9%) przy niższej dynamice importu (6% r/r, prog. 3%, poprz. 0%) zwiększył nadwyżkę handlową do 31,6 mld USD. Dane dobrze rokują przed czwartkowym odczytem dynamiki PKB za IV kwartał, gdzie oczekuje się przyspieszenia do 7,8% r/r z 7,4% r/r kwartał wcześniej. Chiny pozostają motorem światowej gospodarki, jednak w średnim terminie utrzymanie tempa ożywienia będzie silnie zależeć od odbudowy popytu ze strony Europy i USA.

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku: Coraz mniej oznak kryzysu zadłużenia
  • Przegląd rynku: Co dalej z frankiem?
  • Waluty światowe: Powrót do fundamentów
  • Rynek złotego: W centrum uwagi krajowe dane
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)