Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ważne pytania do Mario Draghiego

0
Podziel się:

Na czwartkowej konferencji prasowej prezesa Europejskiego Banku Centralnego największe zainteresowanie będzie towarzyszyć pytaniu o stanowisko banku wobec ostatniej silnej aprecjacji euro, które od poprzedniego posiedzenia EBC zyskało wobec dolara, funta i jena odpowiednio 3,5%, 6% i 10,5%. Zdążyło to już zaniepokoić Francję, która ustami prezydenta Francois Hollande'a określiła ostanie ruchy za „irracjonalne”. W naszej ocenie dopóki dane makroekonomiczne nie pokażą wymiernych, negatywnych skutków umocnienia euro na wzrost gospodarczy, element ten nie powinien absorbować uwagi EBC i mniej więcej w tym tonie sprawę powinien dziś komentować Mario Draghi. Jako argument za takim stanowiskiem powinny posłużyć ostanie publikacje danych ze strefy euro, które miały pozytywny wydźwięk i wspierają wyrażony w ubiegłym miesiącu przez Draghiego optymizm w kontekście powrotu ożywienia gospodarczego.

Oczekujemy, że stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie (referencyjna stopa: 0,75%), ale prezes Draghi zapewne będzie pytany o szanse na obniżkę stóp procentowych w celu osłabienia euro. Naszym zdaniem Rada Zarządzająca EBC odrzuca takie rozwiązanie i choć obniżka kosztu pieniądza w krótkim terminie mogłaby osłabić euro, to biorąc pod uwagę ultra-luźne nastawienie Fed, Banku Japonii, a wkrótce także i Banku Anglii, dla trwałego przeciwdziałania aprecjacji unijnej waluty konieczne byłoby wykorzystanie przez EBC niekonwencjonalnych narzędzi polityki monetarnej, do czego obecnie frankfurcki bank nie wyraża chęci.

Draghi będzie także musiał odnieść się do przedterminowych spłat kryzysowych pożyczek (LTRO) przez banki komercyjne. Co jest odbierane przez niektórych obserwatorów rynku jako przejaw zacieśniania monetarnego (gdyż zwrot pożyczek redukuje płynność), prezes banku centralnego powinien przedstawić jako wyraz normalizacji sytuacji na rynku międzybankowym, gdyż inicjatywa leży po stronie banków komercyjnych, a nie EBC. Trzeba pamiętać, że bank centralny nadal oferuje instrumenty płynnościowe o krótszym terminie (do trzech miesięcy), dostępne na tych samych zasadach co 3-letnie LTRO.

Powyższa analiza stanowi wyraz opinii i poglądów autora i nie powinna być traktowana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.

alior bank
komentarze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)