Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Efekt Franciszka: Kościół Katolicki przeżywa renesans?

0
Podziel się:

Tłumy na mszach w kościołach w każdej diecezji, kolejki do konfesjonałów - tak sytuację we włoskim Kościele pół roku po wyborze Franciszka opisuje portal Vatican Insider.

Efekt Franciszka: Kościół Katolicki przeżywa renesans?
(CPP / Polaris/East News)

Przytacza opinie duchownych, że dzięki nowemu papieżowi nikt nie czuje się wykluczony.

Portal dziennika _ La Stampa _ zauważa, że tzw. efekt Bergoglio, widziany bardzo dobrze na placu Świętego Piotra, gdzie na spotkania z Franciszkiem przybywają ogromne tłumy, ma też mniej dostrzegalne w szerszym wymiarze rezultaty. To masowy napływ wiernych do Kościoła, zwłaszcza do spowiedzi.

_ - Franciszek zbliżył bardzo wielu wiernych do tego sakramentu pojednania _ - powiedział przełożony wspólnoty karmelitów ojciec Alberto Compagnucci. Podkreślił, że wiele osób znów zaczęło się spowiadać. To wszystko jego zdaniem dzięki _ wrażliwości i miłosierdziu, z jakimi papież otwiera na oścież drzwi Kościoła _.

Proboszcz jednej z parafii w regionie Marche, Giovanni Rossi, ocenia: _ Papież nie zrewolucjonizował doktryny, ale wprowadził klimat oraz styl otwarcia i słuchania _.

Zauważa się, że duch odnowy w Rzymie daje się odczuć także na peryferiach wielkich włoskich miast.

_ Nareszcie ludzie czują, że są wysłuchani, a nie osądzani _ - powiedział ksiądz Giuliano Fiorentino, założyciel wspólnoty Oikos niosącej pomoc narkomanom. W jego opinii rośnie gotowość dialogu na tematy, które wcześniej wywoływały w Kościele strach. To według tego duchownego zasługa Franciszka, który naucza, że niezbędnym elementem spowiedzi musi być dialog. To zaś, dodał ksiądz Fiorentino, sprawia, że _ upadają mury nieufności _.

Odnosząc się do różnych ocen postawy otwartości papieża wobec homoseksualistów i rozwiedzionych, teolog Gianni Gennari ocenił, że absurdalne są stawiane mu niekiedy zarzuty _ relatywizmu _.

_ - Papież umieszcza kwestie doktrynalne w kontekście duszpasterskim sakramentalnej spowiedzi i codziennego życia człowieka Kościoła. To przejście od moralizmu do moralności chrześcijańskiej _ - podkreślił Gennari. Wyjaśnił różnicę następująco: _ Moralista spotyka się z grzesznikiem i natychmiast rzuca mu w twarz, że zgrzeszył, potem odwraca się w drugą stronę. Ten zaś, kto jest moralny, słucha grzesznika, który sam i tak już wie, że nim jest, i okazuje gotowość towarzyszenia mu na drodze nawrócenia _.

Przypomina się, że również Franciszek często powtarza w kazaniach, że jest grzesznikiem. _ Ale to piękne, że kiedy uświadamiamy sobie, że jesteśmy grzesznikami, znajdujemy miłosierdzie Boga, który zawsze przebacza _ - mówi papież.

Czytaj więcej w Money.pl
Obmawianie innych i plotkowanie zabija Tak uważa papież Franciszek, który przestrzegł przed tymi grzechami pracowników Watykanu podczas specjalnej mszy.
"Bycie zakonnicą to nie bycie kucharką" _ Misją ludzi Kościoła jest głoszenie orędzia nadziei i pocieszenia _ - powiedział papież Franciszek podczas mszy dla kilku tysięcy seminarzystów, nowicjuszy i nowicjuszek z całego świata.
Franciszek do księży: nie proście o pieniądze _ - Ten, kto przychodzi do Kościoła, powinien czuć się jak w domu, a nie wykorzystywany _- powiedział papież.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)