Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Epidemia dżumy? 160 osób w szpitalach

0
Podziel się:

Wszystkie te osoby są pod opieką lekarską, biorą antybiotyki - głosi komunikat, dodając, że stan wszystkich pacjentów jest zadowalający.

Epidemia dżumy? 160 osób w szpitalach
(Jaymast/iStockphoto)

W Kirgistanie hospitalizowano 160 osób, które miały kontakt ze zmarłym w zeszłym tygodniu na dżumę chłopcem - poinformowało kirgiskie ministerstwo zdrowia. Do szpitala przyjęto również cztery osoby z objawami tej groźnej choroby zakaźnej.

Jak podało w komunikacie ministerstwo zdrowia, _ łącznie 160 osób miało kontakt _ z chorym na dżumę 15-letnim Timerbekiem Isakunowem. Zmarł on 22 sierpnia w regionie Aksuu na północnym wschodzie Kirgistanu, niedaleko znanego jeziora Issyk-Kul, drugiego co do wielkości jeziora górskiego na świecie, chętnie odwiedzanego przez turystów.

_ - Wszystkie te osoby są pod opieką lekarską _, biorą antybiotyki - głosi komunikat, dodając, że stan wszystkich pacjentów jest zadowalający.

Oprócz nich hospitalizowano jeszcze czterech ludzi z wysoką gorączką, będącą jednym z objawów dżumy. Ludzie ci nie mieli kontaktu z Isakunowem. Według źródła rządowego we wtorek u kobiety i dwojga dzieci razem z gorączką wystąpiło powiększenie węzłów chłonnych w okolicy szyi i pod pachami - charakterystyczny symptom dżumy.

Ministerstwo zdrowia zapewniło jednak, że rezultaty wstępnych badań tych trojga pacjentów są _ negatywne _. Brak bliższych informacji o stanie czwartej osoby.

15-letni Isakunow pracował jako wędrowny pasterz w górskiej wiosce w Aksuu, niedaleko granicy z Kazachstanem i Chinami. Według ministerstwa zdrowia zmarł na dżumę, a zakażenie nastąpiło najprawdopodobniej w rezultacie pokąsania przez pchły. Zaraza często szerzy się poprzez pchły, które wcześniej kąsały zakażone szczury lub inne gryzonie.

Poprzedni przypadek dżumy w Kirgistanie zarejestrowano 30 lat temu.

Czytaj więcej w Money.pl
Mają pierwszy przypadek dżumy od 30 lat 15-letni chłopiec zmarł w Kirgistanie na dżumę. Wydaje się, że chłopiec został pokąsany przez pchłę - podało kirgiskie ministerstwo zdrowia.
Resort zdrowia zapomniał o chorych na raka? Pacjenci z zaawansowanym rakiem prostaty, u których wyczerpały się standardowe metody terapii, ciągle nie mają dostępu do leku ostatniej szansy - alarmują lekarze i przedstawiciele pacjentów.
Czy można dobrze zarządzać szpitalem? Praca w służbie zdrowia to poważne wyzwanie dla każdego menadżera, bo ten sektor w Polsce jest zupełnie nieprzewidywalny. Mimo to można generować zyski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)