Rząd prowincji Ontario chce pomóc mieszkańcom w rzucaniu palenia i wiosną zacznie akcję rozdawania bezpłatnych nikotynowych plastrów i gumy do żucia oraz udzielania bezpłatnych porad. Minister zdrowia prowincji szacuje, że dzięki akcji palenie rzuci 20 tys. ludzi.
Jak informuje na swoich stronach internetowych Ministerstwo Promocji Zdrowia i Sportu z Ontario, koszty leczenia chorób związanych z paleniem papierosów to w tej prowincji prawie 2 mld dolarów rocznie. Kolejnych 5,8 mld dolarów to straty dla gospodarki. Co roku z powodu palenia umiera w Ontario 13 tysięcy osób.
Rząd Ontario policzył więc, że lepiej zafundować palaczom bezpłatną terapię, zwłaszcza, że łączenie substytutów papierosów takich jak gumy do żucia czy plastry nikotynowe z bezpłatnymi poradami, które będą dostępne od wiosny, podwaja szansę skutecznego rzucenia palenia.
Dystrybucja bezpłatnych plastrów czy gumy do żucia była już stosowana w Ontario. Teraz do walki z paleniem ruszają dodatkowo ekipy tzw. Family Health Teams (FHT), zespoły lekarzy różnych specjalności, pielęgniarek, czasem także dietetyków, farmaceutów i pracowników socjalnych.
FHT to rozwiązanie stosowane w publicznej opiece zdrowotnej równolegle do systemu lekarzy rodzinnych - czyli lekarzy pierwszego kontaktu. Takich zespołów jest obecnie 200. Są dostępne zarówno w renomowanych szpitalach w Toronto, jak i w centrach obsługujących lokalne społeczności. Skład tych zespołów jest dostosowany do potrzeb zdrowotnych danej społeczności.
Liberalny rząd Ontario wydał paleniu zdecydowaną walkę. Od 2005 roku jest realizowana _ Strategia Ontario wolnego od dymu _. Od 1 czerwca 2006 r. w Toronto w miejscach publicznych oraz w miejscach pracy nie wolno palić _ pod dachem _. W restauracjach czy barach oznacza to, że w sali jest zakaz palenia, a w ulicznym ogródku - nie. Ale np. jeśli pada deszcz i nad ogródkiem zostanie zaciągnięty dach, kelnerzy zabierają popielniczki ze stołów.
W całej Kanadzie od 30 lat organizowany jest _ Krajowy Tydzień bez Papierosa _, a w minioną środę obchodzono _ Środę bez dymka _, choć - jak komentowano w kanadyjskich mediach - palaczy widocznych na ulicach było mniej raczej ze względu na mróz.
Niemniej różne działania na rzecz tych, którzy chcą rzucić nałóg opłacają się - jak podaje Ministerstwo Promocji Zdrowia i Sportu z Ontario, między 2005 a 2009 rokiem palenie rzuciło ponad 1,25 mln osób. Z danych cytowanych przez dziennik _ The Globe and Mail _ wynika, że liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali z powodu chorób związanych z paleniem wyraźnie spada od 1999 roku, kiedy w Toronto wprowadzono pierwsze zakazy palenia w miejscach publicznych.
Rząd premiera Daltona McGuinty w ramach zwalczania nikotyny w Ontario zakazał palenia tam, gdzie naraża to innych na bierne palenie, w samochodach w towarzystwie dzieci i prowadzi akcje wspomagające rzucanie nałogu. Jednak właśnie w minioną _ Środę bez dymka _ okazało się, że są granice zakazów. McGuinty poinformował, że rząd nie wprowadzi zakazu palenia w budynkach mieszkalnych - informowała prasa. Co prawda są skargi od mieszkańców sąsiadujących z palaczami, ale - jak powiedział McGuinty - są granice, których przekraczać nie można, _ czyjś dom to jak zamek _ - cytowały media premiera prowincji.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t90930.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/agresywni;palacze;ostry;zakaz;i;bojki,111,0,749679.html) | Agresywni palacze. Ostry zakaz i bójki W Hiszpanii od 2. stycznia obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t124876.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/reklamy;antynikotynowe;naruszaja;prawo,219,0,745179.html) | Reklamy antynikotynowe naruszają prawo Sąd w Nowym Jorku zakazał pokazywania chorych płuc, czy psujących się zębów. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t75367.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mlodzi;amerykanie;wybieraja;marihuane,235,0,739819.html) | Młodzi Amerykanie wybierają marihuanę Według naukowców więcej nastolatków przyznaje się do palenia gandzi niż papierosów. |