Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Phenian zbliża się do "niebezpiecznej granicy"

0
Podziel się:

Władze w Phenianie zbliżają się do niebezpiecznej granicy, prawie codziennie grożąc atakiem nuklearnym na Stany Zjednoczone i Koreę Południową - oświadczył dzisiaj minister obrony USA Chuck Hagel.

Phenian zbliża się do "niebezpiecznej granicy"
(Public Domain/Wikimedia)

Władze w Phenianie zbliżają się do _ niebezpiecznej granicy _, prawie codziennie grożąc atakiem nuklearnym na Stany Zjednoczone i Koreę Południową - oświadczył dzisiaj minister obrony USA Chuck Hagel.

_ - Używając swej wojennej retoryki, Korea Północna zbliża się do niebezpiecznej granicy _ - podkreślił Hagel na konferencji prasowej w Pentagonie. _ - Ich działania i słowa nie pomogły rozładować zapalnej sytuacji _ - dodał.

Spytany, czy w związku z groźbami Phenianu Amerykanie mają się czegoś obawiać, minister powiedział, że Stany Zjednoczone mają zdolność obrony swych obywateli i obywateli swych sojuszników przed wszelkim działaniem ze strony Korei Płn.

Jak zaznaczył Hagel, USA _ są gotowe na każdą ewentualność, każde działanie, które Korea Płn. mogłaby przedsięwziąć, na każdą prowokację _. W środę Korea Płd. i jej sojusznik, USA, podniosły poziom alertu w związku z _ żywotnym zagrożeniem _ po sygnałach, że Korea Płn. może przygotowywać próbę rakietową. Co najmniej jeden pocisk balistyczny o szacowanym zasięgu 3 tys. km jest gotowy do odpalenia - pisze BBC, powołując się na źródła amerykańskie i południowokoreańskie przed zbliżającą się rocznicą urodzin (15 kwietnia) założyciela komunistycznej Korei Północnej Kim Ir Sena.

Według przedstawicieli narodowych służb bezpieczeństwa w Seulu, Korea Płn. przemieściła dwa pociski średniego zasięgu Musudan, które mogłyby dosięgnąć wyspy Guam (terytorium zamorskiego USA na zachodnim Pacyfiku), do portu Wonsan na wschodnim wybrzeżu kraju. Ich zdaniem wystrzelenie tych pocisków może nastąpić w środę.

W ostatnich tygodniach Phenian nasilił wojenną retorykę wobec Seulu i Waszyngtonu. Była to odpowiedź na rozszerzenie międzynarodowych sankcji przyjętych po próbie atomowej Phenianu z lutego oraz trwające wspólne amerykańsko-południowokoreańskie manewry wojskowe.

Czytaj więcej w Money.pl
USA obawia się zaognienia kryzysu. Co robi? Pociski Minuteman 3 zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych stanowią podstawę amerykańskiego arsenału strategicznego.
Czy Kim Dzong Un ma czym grozić światu? Reżim Kim Dzong Una miał możliwość opracowania broni biologicznej i chemicznej.
Koreańska próba jądrowa? Nie zdziwią się Biały Dom oznajmił, że nie będzie zaskoczony kolejną próbą rakietową Korei Północnej. Amerykański Departament Stanu wzywa jednak władze w Pjongjang do zmiany kursu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)