Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Steinbach stawia warunki rezygnacji

0
Podziel się:

Przewodnicząca Związku Wypędzonych chce większej niezależności od polityki.

Steinbach stawia warunki rezygnacji
(jonworth-eu/CC/Flickr)

Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach wyraziła gotowość do rezygnacji z wejścia do rady fundacji _ Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie _ w zamian za rozszerzenie składu tego gremium oraz zwiększenie niezależności fundacji od rządu federalnego.

_ - Czynimy krok w kierunku przecięcia tego węzła gordyjskiego _ - powiedziała Steinbach w rozmowie z _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Według informacji tej gazety prezydium BdV jednomyślnie zaakceptowało propozycję kompromisu w koalicyjnym sporze o kandydaturę Steinbach do władz muzeum wysiedleń, które powstać ma w Berlinie.

Współrządząca Niemcami partia FDP sprzeciwia się wejściu szefowej Związku Wypędzonych do rady fundacji z obawy przed obciążeniem stosunków z krytyczną wobec Steinbach Polską. Przewodnicząca BdV ma za to poparcie chadeków, szczególnie bawarskiej CSU.

BdV żąda, by w konflikcie tym obrano _ drogę rozsądku _, która pozwoliłaby _ położyć kres niegodnej dyskusji _ - podaje _ FAZ _.

Zgodnie z propozycją Związku liczba jego przedstawicieli w radzie fundacji miałaby zostać zwiększona tak, by lepiej reprezentowali oni regiony niemieckiego osadnictwa oraz wysiedleń. Przysługujące obecnie BdV trzy miejsca w 13-osobowym gremium to _ okrutnie mało _ jak na 15 milionów wypędzonych - powiedziała Steinbach.

Ponadto członkowie rady mieliby być powoływani bez wpływu rządu federalnego. BdV chce też, by fundacja _ Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie _ została wyodrębniona z Niemieckiego Muzeum Historycznego, któremu podlega według obowiązującej ustawy.

W ramach fundacji miałaby się z kolei znaleźć część niemieckiego Archiwum Federalnego, w której zgromadzone są dokumenty dotyczące majątkowych skutków wysiedleń Niemców i losów wysiedlonych (Lastenausgleichsarchiv). Przyszłe muzeum w Berlinie powinno mieć również do dyspozycji całą powierzchnię budynku Deutschlandhaus, by odpowiednio udokumentować losy niemieckich i innych wysiedlonych - uważa BdV.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)