Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To nie koniec misji pokojowej ONZ. Żołnierze zostają

0
Podziel się:

O kolejne pół roku, do 31 grudnia, przedłużony został mandat misji pokojowej UNDOF na Wzgórzach Golan.

Przejście graniczne Izrael-Syria
Przejście graniczne Izrael-Syria (PAP/EPA)

O kolejne pół roku, do 31 grudnia, przedłużony został mandat misji pokojowej UNDOF na Wzgórzach Golan. W ostatnim czasie z powodu ponawiających się incydentów wywołanych wojną w Syrii wycofała się stamtąd blisko połowa kontyngentu.

W uchwalonej jednogłośnie rezolucji Rada Bezpieczeństwa wskazuje na _ potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony żołnierzy UNDOF _, a także zaleca _ dalsze zmiany w zakresie działań misji _.

Podkreślono, że żołnierze UNDOF muszą dysponować lepszym uzbrojeniem dla własnego bezpieczeństwa; obecnie wolno im nosić jedynie ręczną broń palną. Według źródeł dyplomatycznych wyposażenie misji prawdopodobnie wzbogaci się teraz o kamizelki kuloodporne, transportery opancerzone i broń automatyczną.

ONZ chce również zwiększyć liczebność misji z 900 do 1250 żołnierzy.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Wojska syryjskie nie mają wstępu do utworzonej na mocy zawieszenia broni z 1973 roku strefy buforowej, którą patrolują siły pokojowe ONZ. Strefa w założeniu ma być wolna od wszelkich ugrupowań zbrojnych, ale w ostatnich miesiącach dochodzi tam do walk między syryjskimi siłami rządowymi a rebeliantami.

W czerwcu dwaj żołnierze ONZ zostali ranni, gdy syryjscy powstańcy opanowali posterunek na granicy Wzgórz Golan; później powstańców wyparły stamtąd wojska prezydenta Baszara el-Asada. Wcześniej rebelianci kilkakrotnie przetrzymywali żołnierzy ONZ.

Ze względu na ponawiające się incydenty Japonia, Chorwacja i Austria podjęły decyzję o wycofaniu ze Wzgórz Golan swoich żołnierzy. Kontyngent austriacki, liczący ok. 380 osób, stanowił dotychczas trzon 1000-osobowej misji.

Powstały w ten sposób niedobór wypełni 500 żołnierzy z wysp Fidżi, jednak ONZ wciąż prowadzi rozmowy z różnymi krajami, by uzupełnić lub wzmocnić misję. Obecnie na Wzgórzach Golan przebywa ok. 340 żołnierzy filipińskich i blisko 200 żołnierzy indyjskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Znowu wyślą żołnierzy na Wzgórza Golan? Będzie to możliwe, jeśli mandat austriackiej misji zostanie poprawiony. Armia musi zostać lepiej uzbrojona.
Syria ostrzelała Izrael? To może być odwet Strzały było słychać wokół okupowanego przez Izrael Wzgórza Golan. Mają pochodzić z broni lekkiej.
Żołnierze ONZ porwani. To odwet za... Rzeczniczka ONZ powiedziała, że zatrzymani obecnie żołnierze sił pokojowych patrolowali rejon, w którym w marcu na trzy dni zatrzymanych zostało 21 Filipińczyków z misji ONZ.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)