Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

60 rocznica utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau

0
Podziel się:

Mija 60 lat od utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz - Birkenau. Decyzją Sejmu z 2 lipca 1947 roku, muzeum objęło tereny dwóch niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz I i Auschwitz II- Birkenau.

Z okazji 60-lecia powstania muzeum, o godz 9 rozpoczną się uroczystości rocznicowe. Przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Faszyzmu na terenie obozu zagłady Birkenau, pracownicy muzeum oddadzą hołd ofiarom obozu.

Głównym elementem uroczystości będzie 3-dniowa konferencja, która rozpocznie się o godz 10 Tematem przewodnim konferencji, w której wezmą udział historycy i badacze Holocaustu z całego świata, jest - jak zachować pamięć o tym, co wydarzyło się w Auschwitz, a jednocześnie - jak być odpowiedzialnym we współczesnym świecie. Muzeum oficjalnie zostało powołane przez Sejm, lecz - jak przypomina Andrzej Kacorzyk, jeden z organizatorów uroczystości, inicjatorami upamiętnienia tragedii Auschwitz - Birkenau byli ci, którzy przeżyli koszmar obozu. Zgodnie z wolą twórców Muzeum, jego zadaniem stało się zabezpiecznie terenów byłych obozów, obiektów znajdujących się tam oraz zbieranie i gromadzenie materiałów dotyczących zbrodni hitlerowskich. Do tej pory Muzeum odwiedziło ponad 30 milionów osób z całego świata.

W obozie Auschiwitz - Birkenau Niemcy zgładzili, według różnych szacunków, od 1 miliona do 1,5 milona osób. W większości byli to Żydzi, przywożeni do obozu z całej Europy.

W zagranicznych mediach często dochodziło do przekłamań na temat Auschwitz. Podawano między innymi, że był to polski obóz załady. Od kilku dni, dzięki staraniom ministra kultury, środowisk żydowskich i dyrekcji muzeum, były obóz - decyzją UNESCO - nosi nazwę "Auschwitz - Birkenau, niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady 1940 - 1945".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)