Dziś na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Saskim ustawiono pierwszą ławeczkę multimedialną. "Ławeczki Chopina" to projekt, który ma przypominać o 200-leciu urodzin kompozytora.
Ławeczki zawierają historyczne opisy miejsc w Warszawie, ale też na życzenie - wystarczy nacisnąć guzik - grają fragmenty utworów Fryderyka Chopina. 15 ławeczek tworzy szlak edukacyjny - podkreśla Katarzyna Ratajczyk z biura promocji miasta. Każda ławeczka zawiera opis trasy w języku polskim i angielskim, mapę wszystkich miejsc związanych z Chopinem, dodatkowo za pomocą fotokodu wysłanego przez telefon komórkowy każdy może otrzymać informacje tekstowe o Fryderyku Chopinie.
Pierwsza grająca Chopina ławeczka stanęła na Krakowskim Przedmieściu w ważnym dla kompozytora miejscu - podkreśla Jerzy Porębski z Towarzystwa Projektowego. W Pałacu Zamoyskich mieszkała siostra Chopina i tu przechowywane były pamiątki pod Fryderyku. Jak tłumaczy Porębski z okien tego budynku żołnierze carscy wyrzucili fortepian kompozytora.
Ławeczki Chopina zostały wykonane z czarnego kamienia, na nich umieszczony jest schemat trasy. Materiał jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, a także na wandalizm -zapewnia Wacław Miąsek przedstawiciel wykonawcy ławek Chopina. Nogi wykonano z żeliwa, a sama ławka z granitu szwedzkiego, akumulatory zgodnie z wyliczeniami pozwalają na odtwarzanie muzyki przez miesiąc - dodaje Miąsek.
Przy pierwszej ławeczce Chopina można usłyszeć "Etiudę rewolucyjną", którą gra Krzysztof Trzaskowski.