Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Dar wolności został nam nie tylko dany, ale także zadany"

0
Podziel się:

Wdzięczność jest jednym z imion chrześcijańskiej świadomości i nadziei - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz. Podkreslił, że dotyczy to zarówno wymiaru życia osobistego, jak i życia we wspólnocie. Metropolita krakowski wygłosił homilię podczas centralnej celebry drugiego Dnia Dziękczynienia na Polach Wilanowskich w Warszawie, przed wznoszoną Świątynią Opatrzności        

Kardynał Dziwisz zauważył, że przełomowym momentem w dziejach naszego Narodu było otwarcie się na nadzieję Ewangelii, która kształtowała i nadal kształtuje naszą świadomość, nasze sumienia i nasze postawy. Jak podkreślił - to ona jest światłem i drogowskazem w naszym wspólnym wędrowaniu, w naszych wzajemnych relacjach, w odnajdywaniu najgłębszego sensu naszych zbiorowych dziejów.

Kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że w tym roku dziękujemy szczególnie za dar pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, której jednym z owoców były także częściowo wolne wybory w 1989 roku i wizyta papieża w polskim parlamencie 11 czerwca 1999 roku. Metropolita krakowski zauważył, że przełomowa podróż apostolska Jana Pawła II do ojczystego kraju była przedłużeniem daru, jakim był wybór kardynała Karola Wojtyły na biskupa Rzymu i następcę świętego Piotra. "Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski okazała się ziarnem, z którego wyrosła wolność nasza, naszych pobaratymców i wielu ludów na świecie" - podkreślił w homilii wygłoszonej na Polach Wilanowskich w Warszawie kardynał Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski przypomniał też, że dar wolności został Polakom nie tylko dany, ale także zadany. Jak zauważył, dobro ostatnich 20 lat w Polsce jest oczywiste, choć jak w każdą ludzką rzeczywistość, w ten czas wpisywała się także słabość i małostkowość, brak poszanowania dla inaczej myślących, za mała wrażliwość i troska o najuboższych. Kardynał Dziwisz podkreślił, że najlepszą formą wdzięczności Bogu będzie nasza odpowiedzialność za przyszłość naszej Ojczyzny. Dodał, że stają przed nami ważne wyzwania, którym chcemy stawić czoło. Jednym z nich jest troska o rodzinę, ponieważ to ona jest fundamentem państwa.

Metropolita krakowski zapewnił, że Kościół w Polsce chce w wolności i szanując wolność służyć każdemu człowiekowi, dzieląc się prawdą zawartą w Ewangelii. Jak podkreślił, w duchu słów "Chrystus niczego nie odbiera, a daje wszystko", służyli nam Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia, kardynał Stefan Wyszyński, ksiądz Jerzy Popiełuszko i wielu innych, anonimowych synów i córek Kościoła.

Kardynał Stanisław Dziwisz złożył Warszawie podziękowania za upamiętnienie krzyżem pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. "Niech ten krzyż będzie dla Polski i dla nas wszystkich, drogowskazem, ale także może i przestrogą" - mówił metropolita krakowski.

Na Polach Wilanowskich po raz drugi złożono Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Bogu. Akt odczytał metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz.

W uroczystej mszy świętej uczestniczyło ponad 40 kardynałów i biskupów z całej Polski, prezydent i marszałek Sejmu, a także tysiące mieszkańców stolicy oraz członków świeckich ruchów i stowarzyszeń.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)