Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska-GMO-Polska zaskarżona

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaskarżyła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości polską ustawę zabraniającą wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania pasz genetycznie zmodyfikowanych. Według urzędników w Brukseli, ustawa jest niezgodna z prawem wspólnotowym.

Jak wyjaśnia Joanna Miś z polskiego oddziału Greenpeace, koordynatorka kampanii Stop GMO, skarga Komisji dotyczy ustawy , która miała obowiązywać od 2008 roku , ale na skutek działań rolniczego lobby jej wejście w życie odroczono do do 1 stycznia 2013 roku. W opinii Greenpeace soja modyfikowana genetycznie może być zastąpiona naturalną, importowaną między innymi z Brazylii, gdzie jest uprawiana na dużą skalę.
Komisja Europejska uważa, że polski zakaz będzie stanowił naruszenie wspólnotowego rozporządzenia w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy , w którym wprowadzono jednolitą procedurę wydawania zezwoleń na poziomie Unii Europejskiej. Procedura ta opiera się na ocenie ryzyka przeprowadzonej przez Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności.
Jednak w ocenie Greenpeace nie można wykluczyć szkodliwego oddziaływania żywności pochodzącej od zwierząt karmionych paszami GMO na zdrowie człowieka.
Zdaniem Joanny Miś produkty modyfikowane genetycznie nie zostały dostatecznie zbadane, aby być pewnym, że nie stanowią zagrożenia, wręcz przeciwnie badania na zwierzętach karmionych paszami z GMO wskazują, że takie niebezpieczeństwo istnieje. W związku z tym -podkreśla przedstawicielka Greenpeace- trzeba stosować zasadę przezorności.
Joanna Miś uważa, że sprzeciw wobec unormowań Komisji Europejskiej w sprawie GMO , nawet w przypadku zastosowania z jej strony kar wobec Polski, może być opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ na Zachodzie rośnie popyt popyt na żywność wolną od GMO. Polska ma szansę stać się znaczącym eksporterem naturalnych produktów spożywczych.
Komisja Europejska postanowiła też skierować przeciwko Polsce sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości z powodu nieprawidłowego wdrożenia przez nasz kraj dyrektywy dotyczącej zajmowania się mikroorganizmami zmodyfikowanymi genetycznie.
Bruksela zarzuciła Polsce między innymi, że nie wprowadziliśmy obowiązku informacyjnego dla zakładów w których prowadzono działania związane z mikroorganizmami zmodyfikowanymi genetycznie.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Dariusz Kwiatkowski/łp

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)