Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Maroko - symulacja trzęsienia ziemi

0
Podziel się:

Naukowcy z Barcelony, Marakeszu i Fez przeprowadzili największą na świecie symulację trzęsienia ziemi. Badania na Saharze i w górach Atlas mają dać odpowiedź na pytanie jak w czasie wstrząsu zachowują się głębokie warstwy skorupy ziemskiej i jak na powierzchnię naszej planety działają fale sejsmiczne.

Na pograniczu gór Atlas i Sahary wyznaczono linię o długości 350 kilometrów. Wzdłuż tej linii, na głębokości kilkuset metrów umieszczono ładunki wybuchowe. Każdy z nich ważył tonę. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od każdego z ładunków zainstalowano czujniki sejsmiczne. Aby zbadać zachowanie skorupy ziemskiej w różnych miejscach czujniki umieszczono w domach, ogrodach, na pastwiskach, pod szosami i na pustyni.

Zdaniem naukowców, po zdetonowaniu ładunków wybuchowych, powierzchnia i głębsze warstwy ziemi zachowały się tak samo, jak podczas trzęsienia ziemi.

Analiza danych potrwa co najmniej pół roku. Autorzy projektu twierdzą, że pomoże on zredukować skutki uboczne i zniszczenia w miejscach najbardziej narażonych na wstrząsy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)