Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Osoba kardynała Wyszyńskiego, w rozwoju Kościoła w Polsce w czasach PRL-u, ma znaczenie zasadnicze"

0
Podziel się:

Osoba Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego w rozwoju Kościoła w Polsce w czasach PRL-u ma znaczenie zasadnicze. Podkreśla to w rozmowie z Informacyjną Agencja Radiową prymas Polski, kardynał Józef Glemp.

Dziś mija 27 rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia.

Kardynał Józef Glemp przypomina, że Polska Ludowa była oparta na ideologii marksistowskiej, konstytucyjnie złączonej ze Związkiem Radzieckim nie tylko ideologicznie ale także administracyjnie i przesiąknięta wpływami obcego państwa.

Zwraca również uwagę, że prymas Stefan Wyszyński bezpośrednio nie brał udziału w obalaniu tego systemu metodami politycznymi, ale bardzo angażował się duszpastersko. Jako przykład takiej troski Prymasa Tysiąclecia o Polaków, kardynał Józef Glemp przywołała Wielką Nowennę, która - jak podkreślił - była głoszeniem w całej Polsce katechizmu przez dziesięć lat. Innym przykładem jest - podjęta przed kardynała Wyszyńskiego w 1956 roku - idea nawiedzenia wszystkich diecezji i parafii polskich przez kopię ikony jasnogórskiej.

Prymas Stefan Wyszyński potrafił także sprzeciwić się władzy komunistycznej, która chciała zamykać seminaria duchowne i likwidować zakony. Wtedy powiedział: "non possumus", za co zapłacił więzieniem - przypomina kardynał Józef Glemp podkreślając, że pomimo wszystko Prymas Tysiąclecia był człowiekiem pogodnym, wielkiej wiary i roztropności.

Prymas Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku. Został pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się 20 maja 1989 roku. Od tego czasu przysługuje mu tytuł Sługi Bożego.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)