Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwsza rocznica śmierci założyciela Instytutu Studiów nad Rodziną

0
Podziel się:

Dziś mija pierwsza rocznica śmierci arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego, założyciela Instytutu Studiów nad Rodziną, w czasie wojny więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau, byłego metropolity szczecińskiego. Uroczystej Mszy św. za zmarłego hierarchę z udziałem studentów i pracowników Instytutu w Łomiankach przewodniczył jego obecny dyrektor biskup Stanisław Stefanek.

W homilii biskup Stefanek powiedział, że Boża Opatrzność przygotowuje osoby takie jak arcybiskup Majdański do wypełnienia szczególnej misji. - Wszyscy pracownicy Instytutu oraz studenci powinni kontynuować to dzieło, które przyczynia się do umocnienia rodziny oraz promocji życia - podkreślił biskup Stefanek.

W rozmowie z Informacyjna Agencja Radiową hierarcha zaznaczył, że obecnie panuje duże zamieszanie w kwestii rozumienia misji małżeństwa i rodziny. Dlatego zainicjowane przez arcybiskupa Majdańskiego studia przeciwdziałają całkowitej utracie orientacji w tej dziedzinie. - Są jakby sterem pozwalającym nie zginąć na wzburzonym morzu różnych poglądów i teorii - powiedział biskup Stefanek.

Świadectwo życia arcybiskupa Majdańskiego wpłynęło na osobowość wielu studentów Instytutu. W rozmowie z IAR zwracali uwagę na dramatyczna historię życia duchownego a także fakt, że przebaczył obozowym oprawcom. Ci, którzy spotkali go osobiście, mówili o jego wielkiej życzliwości i otwartości, a także poczuciu humoru. Niektórzy mają nadzieje na jego beatyfikację.

Arcybiskup Kazimierz Majdański był w czasie II wojny światowej więźniem hitlerowskich obozów koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau, gdzie przeprowadzano na nim eksperymenty medyczne. W latach 60. w wywiadzie udzielonym niemieckim dziennikarzom, abp Majdański mówił o potrzebie przebaczenia i pojednania między Polakami i Niemcami. Za wkład w polsko-niemieckie pojednanie został odznaczony Krzyżem Wielkim Zasługi z Gwiazdą

Arcybiskup Majdański zmarł w rocznicę wyzwolenia z obozu w Dachau. Miesiąc po jego śmierci Sejm uczcił jego pamięć przyjmując specjalną uchwałę.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)