Przewidują one też prawie 6-krotny wzrost opłaty eksploatacyjnej za wydobyte surowce. 60 procent z tej daniny trafi do gmin, po 15 procent do powiatów i województw. Podatek od wartości gazu ziemnego wydobytego z łupków ma wynieść 5 procent, a od wartości ropy naftowej 10 procent. Zaplanowano również specjalny podatek węglowodorowy w wysokości 25 procent od zysku z wydobycia. Opłaty i podatki, pobierane od wydobycia gazu łupkowego, wyniosą łącznie około 40 procent brutto od zysku.
Założenia przewidują też powołanie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Będzie to strategiczna spółka należąca w całości do Skarbu Państwa, a nadzór nad nią będzie sprawował minister skarbu. Jego zyski będą przekazywane do budżetu państwa i Węglowodorowego Funduszu Pokoleń. Środki zgromadzone w tym funduszu będą przeznaczane na inwestycje długoterminowe.
Premier Donald Tusk powiedział po posiedzeniu rządu, że specjalna ustawa jest potrzebna, gdyż mamy do czynienia z wydobyciem węglowodorów zupełnie nową metodą, co niesie z sobą wiele problemów. Dodał, że dla rządu było kluczowe powołanie Narodowego Operatora.
Minister środowiska Marcin Korolec przyznał, że nie wiadomo, ile gazu łupkowego jest w Polsce i ile go będzie można wydobyć. Trudno było więc ustalić wysokość podatków, ale trzeba było to zrobić, aby inwestorzy mogli przystąpić do prac. Minister podkreślił, że propozycje rządu mają ich zachęcić do większej aktywności poszukiwawczej. Przyjęte w założeniach ustawy warunki wydobycia będą, jego zdaniem, najkorzystniejsze na świecie.
Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski powiedział, że rząd z jednej strony myślał w kontekście Funduszu Pokoleń, a z drugiej strony chciał zachęcić zagranicznych inwestorów. Jego zdaniem, uda się to osiągnąć. Daniny, które ma pobierać polskie państwo, będą bowiem najniższe w Europie, porównywalne z amerykańskimi.
Od 2007 roku w Polsce wydano ponad 110 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Eksperci szacują, że szybki rozwój jego wydobycia może wymagać inwestycji 4 miliardów dolarów rocznie. Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków - 15 - ma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. PKN Orlen ma osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu.
IAR