Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie Radio-misja-finansowanie-Siezieniewski

0
Podziel się:

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski uważa, że prawo określające zasady działania mediów publicznych, w tym ich finansowanie, powinno być na nowo przeanalizowane.

Na seminarium poświęconym misji mediów publicznych Andrzej Siezieniewski powiedział, że w obecnie obowiązującym prawie jest sprzeczność. Wymienił ustawę o radiofonii i telewizji, która wymaga realizacji zadań misyjnych oraz ustawę o spółkach prawa handlowego nakładającą obowiązek wypracowania zysku. Przypomniał, że właścicielem Polskiego Radia SA jest minister skarbu, który rozlicza podległą mu spółkę właśnie z zysku.
"To wymagałoby zastanowienia się, czy media publiczne nie powinny być na przykład instytucjami pożytku publicznego bądź wyższej użyteczności, które byłyby zwolnione z konieczności generowania zysku. Ich powinnością byłoby zamykanie budżetu wynikiem powiedzmy zerowym" - mówił prezes Polskiego Radia.
Andrzej Siezieniewski zwrócił uwagę na brak stabilnego finansowania mediów publicznych. Podkreślił, że cały program wszystkich anten Polskiego Radia realizuje ustawową misję medium publicznego. Wyjątkiem jest czas wykupiony przez reklamodawców. Tak uzyskane wpływy pozwalają radiu przetrwać, wobec daleko niewystarczających wpływów z abonamentu. Prezes Siezieniewski ocenił, że w stosunku do roku 2006, na konto radia publicznego nie wpłynęły należne mu z opłaty abonamentowej 72 miliony złotych.
Prezes Polskiego Radia planuje pilne posunięcia oszczędnościowe, wśród nich rezygnację z " Radia na Wizji". Program Czwarty ma być programem wyłącznie radiowym, bez transmisji telewizyjnej.
Andrzej Siezieniewski uznał też za "anachronizm" istnienie aż 19 spółek mediów publicznych. Składają się na nie: Telewizja Polska, 16 rozgłośni regionalnych radia publicznego i tak zwane "duże radio". Zapowiedział na styczeń "rozmowy" dotyczące tej kwestii. "Tej struktury nikt nie będzie bronił", stwierdził prezes Polskiego Radia, podkreślając, że jest kosztowna i nie przynosi pożądanych rezultatów.
Opłata abonamentowa za odbiornik radiowy wynosi 5,53 zł miesięcznie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)