Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prace konserwatorskie w tarnowskiej synagodze

0
Podziel się:

W Tarnowie rozpoczęły się prace konserwatorskie w pozostałościach po synagodze. Nad ruinami powstanie szklane zadaszenie. Archeolodzy chcą też zbadać teren, gdzie stała monumentalna świątynia żydowska, zniszczona przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

O ocalenie tarnowskiej Bimy przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej Adam Bartosz zabiegał od kilku lat. Dopiero w tym roku udało się pozyskać pieniądze na konserwację tego zabytku. Darczyńca jest anonimowy.
Specjalistyczne zabiegi konserwatorów mają na celu usunięcie uszkodzeń i wzmocnienie konstrukcji budowlanej. Po tych zabiegach Bima zachowa swój dotychczasowy wygląd ruiny ze śladami zniszczeń, okopcenia ze spalenizny i uszkodzonych tynków. Całość zostanie zabezpieczona przed erozją i niszczeniem, jakie powodują gołębie, masowo koczujące na tarnowskiej starówce.
Bima to niewielki, jeden z najważniejszych elementów najstarszej tarnowskiej synagogi. Prawdopodobnie została wzniesiona została w 1630 roku. Niemal całe jej wnętrze wypełniała obszerna sala modłów, poprzedzona od zachodu przedsionkiem, nad którym znajdowała się galeria przeznaczona wyłącznie dla kobiet. W listopadzie 1939 roku synagoga została przez Niemców spalona, a w 1942 roku - zburzona.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)