Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezes Polskiego Radia o propozycji programowej i sytuacji spółki

0
Podziel się:

Prezes Zarządu Polskiego Radia Krzysztof Czabański przesłał parlamentarzystom i środowiskom twórczym propozycję programową na sezon jesienno zimowy 2008-2009. Przedstawił też obecną sytuację spółki.

Prezes podkreślił, że do wysłania dokumentu skłoniły go działania "silnego lobby, od lat zmierzającego do likwidacji mediów publicznych, i wynikający z tych działań fałszywy wizerunek Polskiego Radia". Komentując ogłoszone przez ministra kultury tezy do nowej ustawy medialnej, Czabański napisał, że zakładają one przekształcenie mediów publicznych w media rządowe. Tak bowiem należy, jego zdaniem, rozszyfrować koncepcję ich finansowania z wpływów z podatku VAT i powierzenia nadzoru nad finansowaniem ministrowi kultury i Radzie Powierniczej, wyłanianej przez większość sejmową.

Krzysztof Czabański napisał, że "Polskie Radio SA znalazło się w trudnej sytuacji. Wywołała ją prowadzona przez polityków z partii rządzącej kampania na rzecz ograniczenia roli mediów publicznych poprzez osłabienie ich podstaw ekonomicznych. Doprowadziła ona do znacznego spadku wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które w tym roku będą o ponad 30 milionów złotych niższe, niż zakładano. W tej sytuacji prezes i większość członków Zarządu i Rady Nadzorczej opowiedziała się za sięgnięciem po oszczędności, które Radio zgromadziło w ostatnich latach z myślą o inwestycjach.

Krzysztof Czabański podkreślił, że od przeszło osiemdziesięciu lat od Polskiego Radia oczekuje się, by tworzyło wspólnotę języka, idei i wartości. "Odstąpienie od tej powinności czyli obniżenie jakości programu, na rzecz zysku z pomnożonej liczby reklam, byłoby zdradą wobec tych wszystkich, którzy w dramatycznych dziejach Polski, misję tę realizowali."

Prezes Polskiego Radia przypomniał, że rząd zapowiadał, iż zrekompensuje ubytki abonamentowe, ale na razie nie ma rekompensat. "Postaramy się dzięki wypracowanym oszczędnościom przetrwać najgorszy okres, licząc na racjonalne stanowisko Trybunału Konstytucyjnego wobec ustawy abonamentowej oraz na to, że rząd podejmie działania na rzecz ściągalności opłaty abonamentowej" - napisał Czabański.

Prezes podkreślił, że stara się ono zaspokoić oczekiwania dotychczasowych słuchaczy, a także zyskać nowych. W tym celu przywrócono codzienną audycję dla dzieci w Programie Pierwszym, organizuje się niedzielne Poranki Muzyczne w radiowym studiu koncertowym, a także wprowadza przekaz radiowy za pośrednictwem nowych technologii.

Czabański zauważył jednak, że jeśli w przyszłym roku wpływy z abonamentu będą malały, a rząd nie podejmie stosownych działań, to Radio musi się przygotować na wariant pesymistyczny. "Ale staramy się być optymistami mimo uporu rządzących, podtrzymujących zamiar likwidacji abonamentu" - napisał Krzysztof Czabański, przypominając orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i apel przewodniczącego Europejskiej Unii Nadawców, popierające utrzymanie abonamentu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)