Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przez lekarzy szpitale nie zarabiają na badaniach

0
Podziel się:

Z raportu NIK wynika, że dochodzi do wielu nieprawidłowości.

Przez lekarzy szpitale nie zarabiają na badaniach
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)

Z raportu NIK na temat badań klinicznych wynika, że w szpitalach dochodzi do szeregu nieprawidłowości.

Najwyższa Izba Kontroli zbadała 13 szpitali, w których firmy farmaceutyczne w latach 2006-2008 zlecały najwięcej badań. W tych szpitalach zdarzało się, że dyrekcja placówki w ogóle nie wiedziała o prowadzonych badaniach, ponieważ koncerny farmaceutyczne podpisywały umowy jedynie z lekarzami. W innych szpitale otrzymywały niewielkie kwoty za prowadzone badania - czytamy w _ Gazecie Wyborczej _.

W tym roku firmy farmaceutyczne wydały na badania 700 milionów złotych. Większość tej kwoty trafiła jednak do kieszeni lekarzy. Szpitale powinny otrzymywać 10 procent od kwoty, którą za badania płaci lekarzowi szpital.

Umowy między lekarzami a koncernami są jednak okryte tajemnicą i zdarzało się, że lekarz za badania brał po 5900 euro za każdego pacjenta, a szpital otrzymywał tylko 100 euro. W innym przypadku lekarz otrzymywał 14 tysięcy złotych, a szpital 400 złotych. Mimo, że badania odbywały się w szpitalnych salach i na pacjentach leczących się za pieniądze NFZ.

Dyrektorzy szpitali rozkładają bezradnie ręce. Jeśli lekarze nie będą mogli zarabiać dużych pieniędzy na badaniach, nie będą ich prowadzić w ogóle. A tak dzięki temu szpitale zarobiły przynajmniej 2,5 miliona złotych, a pacjenci mogli skorzystać z nowatorskich technik leczenia.

Raporty Money.pl
*Prywatna służba zdrowia: Czy politycy słusznie nią straszą? * Wydatki na leczenie ) Polaków mogą przekroczyć w tym roku 80 miliardów złotych. Publiczna służba zdrowia będzie kosztować - zgodnie z planowanym budżetem ) NFZ - przeszło 53 miliardy. Kolejne 30 miliardów wydamy już z własnych kieszeni.
*Prywatne ubezpieczenia. Chce ich 70 procent Polaków * Na leczenie ) w przyszłym roku NFZ zamierza przeznaczyć 54,5 mld złotych. To o 670 mln złotych więcej niż w tym roku. Polacy jednak nie są zadowoleni z publicznej służby zdrowia. Ponad połowa z nas uważa, że prywatne ubezpieczenie poprawiłoby złą opiekę zdrowotną - wynika ) z ankiety Money.pl
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe ) dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)