"Efekt Lucyfera" analizuje czynniki, które sprawiają, że zwykły człowiek może zamienić się w oprawcę. Profesor Zimbardo przywołuje tu przykład więzienia Abu Ghraib, w którym amerykańcy żołnierze torturowali zwolenników reżimu Saddama Husajna.
Naukowiec jest zdania, że jednym z powodów takiego zachowania strażników była ich stosunkowo niska pozycja w hierarchii wojskowej.
Światową sławę profesorowi Zimbardo przyniósł stanfordzki eksperyment więzienny. Naukowiec zamknął 24 zdrowych psychicznie studentów w piwnicach uniwersytetu, dzieląc ich na dwie grupy: więźniów i strażników. Po sześciu dniach przerwano zaplanowaną na 2 tygodnie próbę, gdyż strażnicy zaczęli postępować brutalnie w stosunku do więzionych, a ci w efekcie wzniecili bunt.
Profesor Zimbardo powiedział, że tematyką dwóch twarzy ludzkiej natury zainteresował się jeszcze jako dziecko, kiedy wychowywał się w nowojorskim getcie. Zastanawiał się, jak to się dzieje, że wielu jego przyjaciół, których uważał za dobrych ludzi, ma kłopoty z prawem.
W połowie roku ma ukazać się najnowsza książka profesora Zimbardo "Paradoks Czasu".