Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Tygodnik Powszechny" o Kościele w Warszawie

0
Podziel się:

Tydzień po objęciu rządów w archidiecezji warszawskiej przez arcybiskupa Kazimierza Nycza, Grzegorz Pac zastanawia się w "Tygodniku Powszechnym", jakim Kościołem będzie kierować nowy metropolita.

Z najnowszych badań wynika, że archidiecezja warszawska należy do najbardziej zlaicyzowanych w Polsce. Tylko 35 procent wiernych uczestniczy co niedzielę w mszy świętej. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy proboszcz parafii świętego Andrzeja Apostoła, ksiądz Leszek Slipek, wymienia napływ przybyszów szukających pracy, wykształcenia i sukcesu. Wielu z nich - mówi ksiądz Slipek - to ludzie prężni, którzy tak zajęli się swoim sukcesem życiowym, że religia została na boku.
Archidiecezję warszawską wyróżnia też brak więzi wiernych z ich parafiami. Ci warszawiacy, którzy chodzą na niedzielne msze, mają do wyboru szybkie "msze dla spacerowiczów", parafialne sumy, eucharystie z długim kazaniem w kościołach zakonnych, wreszcie msze odprawiane po łacinie w rycie przedsoborowym. Warszawa najbardziej z polskich miast upodabnia się do zachodnich metropolii, wytwarza też najbliższy zachodniemu model religijności - zindywidualizowany, realizujący różne potrzeby i dający możliwość swobodnego wyboru.
Więcej na ten temat - w najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego".

"Tygodnik Powszechny"/Siekaj/dabr

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)