Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachęta" wystawy 2010 - opis

0
Podziel się:

Wystawa "Gender Check. Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej", prezentowana obecnie w wiedeńskim Muzeum Sztuki Współczesnej, będzie najważniejszą w tym roku ekspozycją w warszawskiej Zachęcie.

Polski tytuł ekspozycji będzie brzmiał: "Sprawdzam płeć" - poinformowała dyrektor warszawskiej Zachęty Narodowej Galerii Sztuki - Agnieszka Morawińska.

Wystawa, której kuratorką jest Bojana Pejić (czyt. bojana pejcz), jest jest pierwszą na Zachodzie tak wyczerpującą prezentacją sztuki z Europy Środkowo-Wschodniej dotyczącej ról społecznych i kategorii gender.

Bojana Pejić, wraz z ekspertami z dwudziestu czterech krajów, przez sześć miesięcy wybierali najlepsze i najbardziej reprezentatywne dzieła powstałe w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat w krajach naszego regionu. Dzięki temu na całą wystawę składa się ponad 400 bardzo różnorodnych obiektów, autorstwa ponad 200 artystów.

Wystawa pokazuje związki między sztuką a rzeczywistością historyczną, zaczynając od lat powojennych, kiedy głównymi bohaterami sztuki oficjalnej były postaci robotników i robotnic.

Na wystawie polską sztukę reprezentują m.in.: Wojciech Fangor, Katarzyna Górna, Katarzyna Kobro, Łukasz Korolkiewicz, Katarzyna Kozyra, Ewa Kuryluk, Zbigniew Libera, Teresa Pągowska, Alina Szapocznikow i Julita Wójcik. W wiedeńskim Muzeum Sztuki Współczesnej wystawa będzie prezentowana do 14 lutego, a w warszawskiej Zachęcie - od 19 marca. Zachęta planuje także monograficzną wystawę czołowej francuskiej artystki współczesnej - Anette Messager (czyt.anet mesaże). Wystawa prac Anette Messager planowana jest w pierwszej połowie września. Artystka posługuje się różnymi mediami, m.in.: rysunkiem czy fotografią. Jest też autorką przestrzennych instalacji z tkanin, ubrań czy inkorporowanych do dzieł pluszowych zabawek. W 2005 roku otrzymała Złotego Lwa na Biennale w Wenecji.

W Zachęcie planowana jest także wystawa podsumowująca prawie 20 lat działalności jednej z najbardziej znanych artystek średniego pokolenia, Katarzyny Kozyry.
Ponadto - Zachęta planuje retrospektywną wystawę prac - zmarłego w 2005 roku - klasyka nowoczesności, profesora warszawskiej ASP - Rajmunda Ziemskiego (od lipca do września) oraz polskiej artystki mieszkającej od końca lat 80. w Londynie Małgorzaty Macugi (październik - listopad).
Od końca listopada natomiast będzie można oglądać monograficzną wystawę niemieckiego malarza Neo Raucha - "Towarzysze". Neo Rauch, uważany za czołowego przedstawiciela tzw. "szkoły lipskiej", debiutował na scenie międzynarodowej w pierwszej połowie lat 90. W jego obrazach figuracja łączy się z elementami symbolicznymi: artysta czerpie inspirację z codzienności z odwołaniami do motywów z socjalistycznej NRD.
Obrazy Raucha są m.in. w stałych kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku czy Centrum Pompidou w Paryżu.
Zachęta zaprezentuje także malarstwo Jakuba Juliana Ziółkowskiego oraz - pod koniec czerwca - wystawę obrazów, rysunków, portfolio i fotografii z lat 1960-1970, ukazujących kluczowy okres w twórczości Jana Lebensteina.
Tylko do 7 lutego będzie jeszcze w Zachęcie prezentowana retrospektywna wystawa Zbigniewa Libery, a -do 28 lutego ekspozycja "Polonia i inne opowieści" -
Alan
a Sekuly.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)