Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

150 mln euro z EBOR na oszczędność energii w małych i średnich firmach

0
Podziel się:

Ruszył trzyletni program wspierania efektywności energetyki PolSEFF,
skierowany do małych i średnich firm. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przeznaczył na ten
cel 150 mln euro.

Ruszył trzyletni program wspierania efektywności energetyki PolSEFF, skierowany do małych i średnich firm. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przeznaczył na ten cel 150 mln euro.

Do programu 23 mln euro dołożyła także Unia Europejska, która przeznaczyła te pieniądze na tzw. pomoc techniczną, czyli przygotowanie projektów. W środę odbyła konferencja, inaugurująca program wspierania efektywności energetycznej PolSeff.

Modernizacja gospodarki i przejście na bardziej efektywne źródła energii to zmiana jakościowa, która da dochody do budżetu - mówił obecny na konferencji wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Podkreślił, że energetyka w Polsce wymaga zmian, ale nie chodzi o to, by była to energetyka niskowęglowa, ale niskoemisyjna.

Minister środowiska Andrzej Kraszewski powiedział, że projekt PolSEFF jest ważny dla polskiej gospodarki w kontekście obniżenia kosztów energii, a także walki ze zmianami klimatycznymi. Jak dodał, są pozytywy "wojny" z ociepleniem klimatu, gdyż wymusza ona szukanie innowacyjnych rozwiązań, związanych z zastosowaniem "zielonej energii".

Konkurencyjna gospodarka musi wypełniać unijne standardy. Chodzi m.in. o unijne uzgodnienia, by do 2020 r. o 20 proc. zwiększyć efektywność energetyczną i ilość energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych oraz o 20 proc. obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Wymogi te zostały zaakceptowane przez przedsiębiorców, jednak proces zmniejszenia zużycia energii wymaga wsparcia, bez którego mały biznes sobie nie poradzi - zauważył prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

Jak zaznaczył szef KIG, program PolSEFF prawdopodobnie zostanie wykorzystany przez transport i budownictwo, gdyż są to najbardziej energochłonne gałęzie gospodarki. Przypomniał, że budownictwo w Polsce zużywa 41 proc. energii, 31 proc. konsumuje transport, a przemysł tylko i aż 28 proc.

Projekt PolSEFF, który jest realizowany także w innych krajach europejskich, został stworzony dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (także rolnych i agrobiznesu). Ma on sfinansować m.in. wymianę urządzeń na mniej energochłonne, np. może to być wymiana kotłów. W ten sposób obniża się koszty działalności firmy i zmniejsza się jej niekorzystny wpływ na środowisko. Może być także sfinansowane ocieplanie budynków. Aby pozyskać pieniądze z PolSEFF, projekt musi m.in. spowodować 20-proc. spadek zużycia energii.

W ramach tego programu, firmy mogą skorzystać z bezpłatnego doradztwa technicznego, może to być także pomoc w formie doradztwa finansowego, chodzi np. o pokrycie kosztów analizy pozyskania środków na inwestycje. Przewidziana jest też pomoc w postaci tzw. premii inwestycyjnej, czyli zwrotu 10 proc. pobranego kredytu. Pieniądze te firma dostanie dopiero po zrealizowaniu projektu.

Na realizację dużego projektu, np. polegającego na inwestycji w produkcję energii odnawialnej lub w wybrane technologie, firma może otrzymać 1 mln euro. Program zakłada sfinansowanie 100 takich projektów. Natomiast na zakup niektórych urządzeń, można otrzymać od 25 tys. do 250 tys. euro kredytu. Przewiduje się, że takich projektów będzie ok. 600, przy czym zakup może być w 100 proc. sfinansowany kredytem.

Można będzie go uzyskać w Banku Gospodarki Żywnościowej, Banku Millenium oraz Fortis Banku. (PAP)

awy/ mki/

euro
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)