Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

18-25 stycznia - 44. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

0
Podziel się:

W dniach 18-25 stycznia, jak co roku, obchodzony jest Tydzień Modlitw o
Jedność Chrześcijan. Hasłem przewodnim 44. Tygodnia są słowa z Dziejów Apostolskich: "Trwali oni w
nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach".

W dniach 18-25 stycznia, jak co roku, obchodzony jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Hasłem przewodnim 44. Tygodnia są słowa z Dziejów Apostolskich: "Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach".

Centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w niedzielę 23 stycznia w warszawskiej bazylice Św. Krzyża. Spodziewany jest w nim udział hierarchów i wiernych działających w Polsce Kościołów i Wspólnot chrześcijańskich. Mszę świętą odprawi przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną bp Tadeusz Pikus, a homilię wygłosi zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec.

Organizatorem Tygodnia jest Rada Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu i Polska Rada Ekumeniczna (PRE), które wspólnie przygotowały teksty nabożeństw na poszczególne dni tygodnia oraz materiały pomocnicze, mające pomóc głębiej przeżyć czas modlitw o jedność.

"Jesteśmy przekonani o tym, że rozpoczęte trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa stworzy możliwości przezwyciężenia podziałów, by Ewangelia mogła być jeszcze skuteczniej zwiastowana i urzeczywistniana w życiu jednostek i całego Kościoła w naszym kraju" - podkreślają przedstawiciele PRE i Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski, zachęcając do udziału duchownych i wiernych w nabożeństwach oraz "zbratania serc uczestników ekumenicznych modłów z różnych Kościołów chrześcijańskich".

Jak powiedział PAP prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, abp Jeremiasz z Kościoła prawosławnego, punktem wyjścia do działań ekumenicznych "powinna być akceptacja innego, takim jakim on jest, a nie w pierwszym rzędzie uzgodnienie stanowisk, np. w kwestiach dogmatycznych".

Ks. Marian Niemiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przestrzega przed zwątpieniem w moc modlitwy o jedność chrześcijan. "To byłaby katastrofa nie tylko dla ruchu ekumenicznego, ale dla całego chrześcijaństwa, dla każdego z Kościołów" - podkreśla.

Jak informuje biuro prasowe Episkopatu Polski, "do modlitewnych zmagań o jedność chrześcijan, o sprawiedliwość, pokój i pomyślność dla wszystkich ludzi tej ziemi", zachęcają w apelu chrześcijanie z Jerozolimy. Przypominają czasy, kiedy Kościół nie był podzielony. Zachęcają chrześcijan, by "ponownie odkryli wartości, które scalały pierwotną chrześcijańską wspólnotę w Jerozolimie - naukę apostołów, łamanie chleba i modlitwę".

Chrześcijanie z Jerozolimy podkreślają, że modlitwa "nie może zastąpić działania, ale musi mu towarzyszyć". Jak zauważają autorzy apelu, "prawie wszystkie Kościoły świata ponoszą pewną odpowiedzialność za podziały Kościoła Jerozolimy i dlatego również są wezwane, by pracować dla jego jedności razem z miejscowymi chrześcijanami".

Zaproponowany w 1908 roku przez ks. Paula Wattsona Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest obchodzony zawsze w styczniu, między dniem niegdyś wspominającym św. Piotra - 18 stycznia a dniem upamiętniającym św. Pawła - 25 stycznia, tj. dwóch głównych apostołów, którzy charakteryzują dwa prądy chrześcijaństwa: katolicyzm i ewangelizm.

Zgodnie z tradycją, podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w największych polskich miastach każdego dnia są organizowane nabożeństwa ekumeniczne w świątyni jednego z Kościołów. W niektórych polskich miastach trwają one już od początku stycznia. Towarzyszą im wystawy, koncerty i debaty. Spotkanie Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania Effatha, które odbywają się co miesiąc, tym razem odbyło się 15 stycznia i poświęcone było tematowi: "Łamać chleb w nadziei". Nabożeństwo poprowadził w Warszawie przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski bp Tadeusz Pikus, a homilię wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp Jerzy Samiec. Modlitwę o pojednanie i pokój poprowadzili duchowni i świeccy z jedenastu Kościołów chrześcijańskich.

Po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 26 stycznia - odbędą się w Warszawie ogólnopolskie obchody X Dnia Islamu.

Polska Rada Ekumeniczna została zarejestrowana w 1946 r., tj. jeszcze przed oficjalnym powstaniem Światowej Rady Kościołów. W jej skład wchodzą Kościoły: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP i Kościół Chrześcijan Baptystów w RP oraz Chrześcijańska Akademia Teologiczna i Polskie Towarzystwo Biblijne.

Rada ds. Ekumenizmu istnieje przy Konferencji Episkopatu Polski od 1966 r. (wcześniej jako komisja). W 1974 r. powołano Komisję Mieszaną Kościoła Rzymskokatolickiego i Polskiej Rady Ekumenicznej; obecnie jest to Zespół ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną. Obu gremiom przewodniczy bp Tadeusz Pikus, sufragan archidiecezji warszawskiej.

Stanisław Karnacewicz (PAP)

skz/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)