Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aung San Suu Kyi może wejść do rządu Birmy

0
Podziel się:

Laureatka pokojowej nagrody Nobla, która 15 lat spędziła w areszcie domowym, mogłaby otrzymać właściwe stanowisko w wysokiej administracji publicznej.

Aung San Suu Kyi może wejść do rządu Birmy
(edenpictures/CC/Flickr)

Laureatka pokojowej nagrody Nobla, która 15 lat spędziła w areszcie domowym, mogłaby otrzymać _ właściwe _ stanowisko w wysokiej administracji publicznej.

Przywódczyni birmańskiej opozycji mogłaby po wygranych wyborach wejść w skład cywilnego rządu - zadeklarował doradca prezydenta Birmy. _ - Istnieje także możliwość _ - dodał.

Suu Kyi formalnie zarejestrowała pod koniec grudnia ubiegłego roku swoją partię, Narodową Ligę na rzecz Demokracji (NLD), na uzupełniające wybory parlamentarne. Wybory te mają odbyć się 1 kwietnia.

W listopadzie ugrupowanie Suu Kyi zdecydowało się powrócić na scenę polityczną kraju w następstwie reform wdrażanych przez nominalnie cywilne władze, wspierane przez wojskowych. W marcu rządząca od lat junta przekazała formalnie władzę popieranej przez nią administracji cywilnej, a prezydent Thein Sein, były wojskowy, rozpoczął dialog z demokratyczną opozycją i zapowiedział dalsze reformy.

NLD została rozwiązana przez birmańskie władze w maju 2010 roku, krótko po zapowiedzi, że zbojkotuje wybory, zaplanowane na listopad tego samego roku. Powodem bojkotu było przede wszystkim prawo wyborcze zabraniające członkostwa w partiach osobom skazanym wyrokiem sądu. Przepis był wymierzony właśnie w Suu Kyi, która przebywała wtedy w areszcie domowym.

Tydzień po głosowaniu Suu Kyi, laureatkę pokojowego Nobla z 1991 roku, zwolniono z aresztu, w którym w sumie spędziła 15 lat.

O Birmie czytaj w Money.pl
Birmańska noblistka ma już internet Aung San Suu Kyi dostała dostęp po dwóch miesiącach od zwolnienia z aresztu domowego.
Wiadomo, kiedy noblistka zmierzy się z władzą Wybory uzupełniające do parlamentu zaplanowane zostały na 1 kwietnia przyszłego roku.
Podpisali rozejm. Po kilkudziesięciu latach Od połowy lat 60. Szanowie walczyli z juntą wojskową, która w 1962 roku przejęła w kraju władzę.
Historyczna wizyta Clinton. To test dla władz Trzydniowa wizyta Clinton to pierwsza wizyta w Birmie amerykańskiego sekretarza stanu od 1955 roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)