Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brydak: A: H1N1: v to nie jest zjadliwy wirus

0
Podziel się:

Nie należy wpadać w panikę z powodu ogłoszenia pandemii nowej grypy, bo
nawet jeżeli dotychczas zachorowało na nia na świecie 29 tys. ludzi, to nie jest to wirus zjadliwy
- powiedziała PAP kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego,
prof. Lidia Brydak. Zaznaczyła, że nie wiadomo jaka będzie sytuacja na jesieni, kiedy pojawią się
szczepy grypy sezonowej.

*Nie należy wpadać w panikę z powodu ogłoszenia pandemii nowej grypy, bo nawet jeżeli dotychczas zachorowało na nia na świecie 29 tys. ludzi, to nie jest to wirus zjadliwy - powiedziała PAP kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, prof. Lidia Brydak. Zaznaczyła, że nie wiadomo jaka będzie sytuacja na jesieni, kiedy pojawią się szczepy grypy sezonowej. *

Jak podkreśliła, trwają prace nad nową szczepionką.

Decyzję o ogłoszeniu pandemii grypy podało w czwartek kierownictwo Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Prof. Brydak powiedziała, że na dzień 11 czerwca zrejestrowano - zgodnie z danymi WHO - 28 774 przypadków, w tym 144 zgony. Zaznaczając, że jako kierującej Krajowym Ośrodkiem ds. Grypy trudno jej kwestionować decyzję WHO, zwróciła uwagę, że wirusem A/H1N1/v można się zarazić, ale "nie jest on zjadliwy".

"Oni nawet w swoim memorandum piszą, że większość ludzi chorych nie wymaga hospitalizacji czy medycznej troski" - zaznaczyła. Przypomniała, że w wyniku pandemii grypy, która rozpoczęła się w roku 1968, w Polsce w 1971 roku w bardzo krótkim czasie zarejestrowano 5940 zgonów z powodu tamtej odmiany grypy". Teraz - jak powiedziała - w całej Europie nie zanotowano przypadku zgonu.

Przypomniała, że w Polsce dotychczas zanotowano siedem przypadków zakażeń tą odmianą wirusa. Przebadano 198 próbek od osób podejrzanych o zakażenie. Kolejna próbka jest badana, a wynik będzie znany - jak powiedziała -jeszcze w piątek.

Prof. Brydak zaznaczyła, że z powodu epidemii grypy sezonowej choruje rocznie - według danych WHO - do półtora miliarda ludzi, pół miliona do miliona z nich umiera. W przypadku grypy, spowodowanej wirusem A/H1N1/v zanotowano 144 zgony. "Nie należy wpadać w panikę" - powiedziała, zaznaczając jednak, że "nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie jaka będzie sytuacja na jesieni, kiedy pojawią się szczepy grypy sezonowej".

Zaapelowała o szczepienia przeciw grypie sezonowej. W Polsce szczepi się corocznie od 1,1 do 1,9 proc. dzieci. W przypadku dorosłych jest to 51 osób na tysiąc. "W USA jest to 470 osób na 1 tys. mieszkańców" - dodała.

Powiedziała, że trwają prace nad nową szczepionką przeciw wirusowi A/ H1N1/v. Biorą w nich udział ośrodki WHO, m.in. ośrodek w Londynie. Dotychczas na świecie opracowano cztery reasortanty, czyli mieszańce genetyczne, z których jeden będzie użyty do produkcji szczepionki przeciw wirusowi grypy A /H1N1/v.

Zaznaczyła jednak, że "w tej chwili trwa produkcja szczepionki sezonowej i nikt absolutnie nie jest w stanie zatrzymać tej produkcji". Dopiero, gdy ona się skończy, wówczas rozpocznie się produkcja nowej. "Jest pewien cykl produkcyjny, którego nie można przeskoczyć" - powiedziała.

Ostatnia pandemia grypy miała miejsce w 1968 roku w Hongkongu. Wywołał ją szczep H3N2. Szacuje się, że z jej powodu zmarło na świecie ok. miliona ludzi. Równie wiele ofiar pochłonęła pandemia grypy azjatyckiej w 1957 roku.

dom/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)