Eksperci Banku Światowego będą doradzali samorządowi województwa mazowieckiego w planowaniu nowych dróg i remontów już istniejącej infrastruktury - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Podpisana umowa między bankiem a samorządem wynosi 300 tys. USD.
Według marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, "podpisana umowa to rezultat kilku miesięcy intensywnej, wspólnej pracy Banku Światowego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego".
"Widzimy dużą potrzebę zrewidowania procesu planowania systemu dróg wojewódzkich, ich utrzymania i remontów. Mamy nadzieję, iż przy wsparciu Banku Światowego będziemy w stanie tego dokonać" - podkreślił cytowany w komunikacie marszałek.
"Chcielibyśmy także wesprzeć samorządy lokalne w efektywniejszym zarządzaniu ich finansami oraz w poszukiwaniu sposobów zabezpieczenia środków finansowych niezbędnych do realizacji inwestycji publicznych. (...) Wierzymy, że dzięki wiedzy i doświadczeniu Banku Światowego najbardziej produktywne inwestycje będą przeprowadzane przy pełnym wykorzystaniu dostępnych funduszy UE" - dodał Struzik.
Współpraca banku z samorządem - jak zapisano w umowie - będzie trwała 9 miesięcy. Jeśli strony uznają, że to konieczne, można będzie ja przedłużyć. Ponadto BŚ zajmie się przeglądem prac samorządu dotyczących przygotowania budżetu i planowania inwestycji kapitałowych. Rozpozna też przyczyny dla których samorząd ma problemy z wykorzystaniem funduszy unijnych.
Cytowany w komunikacie menedżer BŚ dla Polski i krajów bałtyckich Thomas Laursen podkreślił, że "doświadczenie Banku Światowego (...) nie tylko pomoże rozwiązać problemy Mazowsza", ale - jego zdaniem - "projekt będzie wzorem do współpracy z innymi samorządami, także tymi z mniej rozwiniętych regionów Polski".
"Współpraca taka mogłaby obejmować zresztą nie tylko realizację projektów infrastrukturalnych czy z zakresu finansów publicznych, ale również projekty o charakterze społecznym" - ocenił Laursen.
"Dostrzegamy bardzo wiele potencjalnych obszarów, w których Bank Światowy mógłby pracować w Polsce po zakończeniu kryzysu. Będzie to oczywiście wymagało nieco innej formuły biznesowej od obecnie realizowanego modelu. Wierzymy, że dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem, w dalszym ciągu możemy tworzyć wartość dodaną dla Polski, oprócz selektywnie udzielanych pożyczek, również w oparciu o płatne usługi doradcze, tak jak będziemy robić w województwie mazowieckim" - dodał. (PAP)
dol/ drag/ mow/