Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budryk najgłębszą kopalnią w Polsce

0
Podziel się:

Najmłodsza polska kopalnia węgla kamiennego - Budryk w Ornontowicach na
Śląsku - od niedawna jest też najgłębszą w kraju. Jej wyrobiska sięgają aż 1290 m w głąb ziemi.
Wydobycie węgla z tego poziomu ma ruszyć w 2014 r.

Najmłodsza polska kopalnia węgla kamiennego - Budryk w Ornontowicach na Śląsku - od niedawna jest też najgłębszą w kraju. Jej wyrobiska sięgają aż 1290 m w głąb ziemi. Wydobycie węgla z tego poziomu ma ruszyć w 2014 r.

Jak podała w piątek Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy kopalnia, w ostatnim czasie zakończono drążenie głównego przekopu odstawczego z istniejącego poziomu 1050 m do budowanego na 1290 m. Łączący oba poziomy przekop mierzy blisko 1,2 km, a jego koniec to najgłębsze obecnie miejsce w Polsce.

Zakończenie drążenia przekopu oznacza jednocześnie przejście do kolejnego etapu inwestycji - drążenia 960-metrowego chodnika w kierunku szybu, który także zostanie pogłębiony z obecnych 1050 m do 1290 m. Roboty mają ruszyć w marcu. Połączenie nowego przekopu z szybem planowane jest na koniec 2013 r.

Wszystkie, prowadzone pod ziemią i na powierzchni, prace związane z uruchomieniem poziomu 1290 mają zakończyć się w drugim kwartale 2014 r. Cała inwestycja będzie kosztować prawie miliard złotych. Dzięki niej kopalnia dotrze do ok. 159 mln ton węgla, z czego 121 mln ton to poszukiwany na rynku i osiągający wysokie ceny węgiel koksowy. Jego eksploatacja przedłuży pracę kopalni do 2077 r.

Budowa najgłębszego w polskim górnictwie poziomu wydobywczego to nie tylko prace pod ziemią, ale też na powierzchni. Gdy na dole drążone są kolejne przekopy, na górze modernizowany jest zakład przeróbki węgla. Pierwszy etap zakończy się jeszcze w tym roku - efektem będzie dwukrotne zwiększenie produkcji określonych rodzajów węgla.

Decyzja o budowie kopalni Budryk zapadła w 1978 r., a prace rozpoczęto rok później. W 1989 r. wstrzymano finansowanie budowy, wznowiono je dwa lata później, z kredytów. Zakład ruszył w 1994 r., rok później rozpoczynając faktyczną eksploatację węgla. Od tego czasu Budryk był samodzielną kopalnią. W 2008 r. został włączony do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.(PAP)

mab/ amac/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)