Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cd. apelacji sprawy Urbana za znieważenie Jana Pawła II

0
Podziel się:

7.3.Warszawa (PAP) - Sąd Apelacyjny w Warszawie kontynuuje we
wtorek rozpatrywanie apelacji obrony Jerzego Urbana od wyroku
skazującego redaktora naczelnego "Nie" na 20 tys. zł grzywny za
znieważenie Jana Pawła II jako głowy państwa watykańskiego.

7.3.Warszawa (PAP) - Sąd Apelacyjny w Warszawie kontynuuje we wtorek rozpatrywanie apelacji obrony Jerzego Urbana od wyroku skazującego redaktora naczelnego "Nie" na 20 tys. zł grzywny za znieważenie Jana Pawła II jako głowy państwa watykańskiego.

Powodem procesu był artykuł Urbana pt. "Obwoźne sado-maso" z sierpnia 2002 r., zamieszczony w "Nie" tuż przed pielgrzymką papieża do Polski. Urban napisał m.in.: "Choruj z godnością, gasnący starcze, albo kończ waść, wstydu oszczędź". Urban nazwał też papieża m.in. "Breżniewem Watykanu", "żywym trupem" i "sędziwym bożkiem".

Po doniesieniach oburzonych czytelników stołeczna prokuratura oskarżyła Urbana o znieważenie papieża jako głowy Watykanu - za co grozi kara do 3 lat więzienia. Urban nie przyznał się do zarzutu. Twierdził, że jego intencją nie była zniewaga; chciał tylko pokazać, że "przy pewnym stanie zdrowia nie powinno się już być gwiazdorem widowisk ulicznych". Zapewniał, że jest gotów przeprosić, jeśli zwróci się o to do niego "uprawniony przedstawiciel dyplomatyczny Watykanu".

W styczniu 2005 r. Sąd Okręgowy w Warszawie niejednogłośnie skazał redaktora naczelnego tygodnika "Nie", podkreślając, że wolność słowa nie ma charakteru absolutnego, a krytyka osób publicznych nie może naruszać ich czci. Za zbyt surową sąd uznał zarazem żądaną przez prokuraturę karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Sam Urban mówił po wyroku o "sklerykalizowaniu wymiaru sprawiedliwości".

Sąd podkreślał, że sprawa jest precedensowa, bo nigdy nie było w Polsce procesu o znieważenie głowy Watykanu. Po analizie norm prawnych obowiązujących w Watykanie sąd - wbrew stanowisku obrony - uznał, że zachowana jest zasada wzajemności - czyli że w Państwie Watykańskim jest ścigane przestępstwo znieważenia głowy obcego państwa, np. Polski (tylko wtedy można ścigać znieważenie głowy Watykanu w Polsce - PAP).

Rozpatrywanie apelacji, która wnosi o uniewinnienie Urbana, trwa od lata 2005 r. Sąd apelacyjny ma wątpliwości prawne związane z zasadą wzajemności: w grudniu 2005 r. zobowiązał biegłego do uzupełnienia opinii na ten temat. (PAP)

sta/ dsr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)