Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chlebowski: zarząd PO powołał Radę do spraw bioetyki

0
Podziel się:

Zarząd Krajowy PO powołał Radę do spraw
bioetyki - poinformował we wtorek po posiedzeniu zarządu szef
klubu Platformy Zbigniew Chlebowski. Na czele Rady stanął prof.
Andrzej Zoll.

Zarząd Krajowy PO powołał Radę do spraw bioetyki - poinformował we wtorek po posiedzeniu zarządu szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski. Na czele Rady stanął prof. Andrzej Zoll.

Chlebowski zapowiedział, że Rada ma się zająć przygotowaniem do ratyfikacji przez Polskę Konwencji Bioetycznej Rady Europy oraz opracowaniem projektu ustawy dotyczącej zapłodnienia in vitro. Jak dodał, PO chce, aby we wrześniu projekt ustawy trafił pod obrady Sejmu.

Pytany, w jakim kierunku będzie zmierzał projekt PO, Chlebowski powiedział, że na razie jest za wcześnie na szczegóły. Dopytywany, czy w projekcie będzie zapis o finansowaniu zabiegów in vitro z budżetu państwa, szef klubu PO powiedział: "bierzemy to pod uwagę".

"Chcemy, żeby Rada była właściwym ciałem, które będzie odpowiadało za wszystkie problemy bioetyczne w Polsce" - powiedział Chlebowski dziennikarzom.

Polska podpisała, ale nie ratyfikowała Konwencji Bioetycznej Rady Europy z 1997 roku. Konwencja ta stanowi próbę określenia podstawowych praw związanych z postępem biologii i medycyny. Do najważniejszych zasad tam zawartych należy nakaz poszanowania integralności i godności każdej osoby oraz respektowania jej interesu i dobra jako przeważających nad interesem społeczeństwa i nauki.

W dokumencie sformułowano trzy istotne zasady odnoszące się do zakazu dyskryminacji osób ze względu na dziedzictwo genetyczne, zakresu przeprowadzania genetycznych testów prognozujących oraz zakazu przeprowadzania ich w celu wywołania dziedzicznych zmian genetycznych potomstwa. Regulacje te uzupełnia Protokół Dodatkowy do Konwencji dotyczący zakazu klonowania istot ludzkich.

Konwencja zakazuje praktyk eugenicznych, zwłaszcza selekcji płci, a także badania na embrionach in vitro. Zgodnie z Konwencją, jeżeli prawo zezwala na przeprowadzanie takich badań, powinno zapewnić embrionom odpowiednią ochronę. Konwencja zabrania też tworzenia embrionów ludzkich dla celów naukowych.(PAP)

mrr/ ura/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)