Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ciosek o artykule Putina: podstawy do twórczego dialogu Rosji z UE

0
Podziel się:

Były ambasador RP w Rosji Stanisław Ciosek
uważa, że w opublikowanym w środę w europejskiej prasie artykule
prezydenta Rosji Władimira Putina można odnaleźć podstawy do
"twórczego dialogu" Rosji z Unią Europejską.

Były ambasador RP w Rosji Stanisław Ciosek uważa, że w opublikowanym w środę w europejskiej prasie artykule prezydenta Rosji Władimira Putina można odnaleźć podstawy do "twórczego dialogu" Rosji z Unią Europejską.

Swoje poglądy na temat relacji Rosji ze Wspólnotą Putin przedstawił w kilku europejskich gazetach, m.in. brytyjskim "Financial Times", niemieckim "Frankfurter Allgemeine Zeitung", francuskim "Le Figaro", szwedzkim "Dagens Nyheter" i polskim "Dzienniku". Artykuł opublikowano na dwa dni przed zaplanowanym na piątek szczytem UE-Rosja w Helsinkach.

Rosyjski przywódca podkreślił w tekście wagę związków Rosji i UE. Argumentował, że jego kraj, zarówno mentalnie, jak i z powodu historycznych i kulturowych tradycji, jest naturalną częścią "rodziny europejskiej".

Putin pisał też o możliwościach współpracy z UE: "zastanawiając się nad długofalową perspektywą naszych stosunków, nie widzę w nich dziedzin +zamkniętych+ dla równoprawnego strategicznego partnerstwa. Partnerstwa opartego na wspólnych dążeniach i wartościach".

Stanisław Ciosek ocenił w rozmowie z PAP, że tekst Putina jest formą "przyzwoitego dialogu". Zaznaczył też, że "po raz pierwszy ze strony Rosji słyszy słowo +wartości+". "To jest bardzo ciekawy sygnał. Jak znam obyczaje kremlowskie, to co napisał prezydent Putin, jest przemyślane w każdym calu. To ewidentny znak, ukłon w stronę tych wymogów, które mówią o demokracji, wspólnych wartościach i różnych głosów krytyki z Zachodu w stronę Rosji" - ocenił.

Ciosek uważa, że po dokładniejszym przeanalizowaniu tekstu rosyjskiego przywódcy w artykule można odnaleźć "szereg merytorycznych spraw, które mogą być podstawą do twórczego dialogu".

W ocenie byłego dyplomaty, dobrze, że kontakty Wspólnoty z Rosją wkraczają nie w "fazę wyzwisk i uszczypliwości, lecz w jej meritum". "To jest inny rodzaj debaty - nie o mięsie itd., choć można by się (w artykule) doczytać różnych +przytyków+ do nas. To głos adresowany do Unii, do Polski, do wszystkich. To jest platforma do rozmów, tak to należy czytać" - dodał.

Jak mówił Ciosek, Putin, publikując tekst w europejskiej prasie, dał do zrozumienia, że z Rosją "można rozmawiać".

Zdaniem Cioska, artykuł prezydenta Rosji może stać się teraz przedmiotem "szczegółowej analizy" wewnątrz Unii Europejskiej i może być podstawą do pojęcia dialogu. "Oby tylko przyniósł on owoce" - powiedział Ciosek.(PAP)

km/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)