Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czwartek na Wiejskiej

0
Podziel się:

Czwartek na Wiejskiej

Czwartek na Wiejskiej

W czwartek obradowały Sejm i Senat. Posłowie omawiali m.in. projekt ustawy, która ma uprościć tryb podejmowania decyzji związanych z członkostwem Polski w UE. Senat głosował nad kilkoma ustawami.

Uproszczenie trybu podejmowania decyzji związanych z członkostwem Polski w UE przewiduje omawiany przez posłów, a zgłoszony przez rząd, projekt ustawy. Projekt, który zakłada powołanie Komitetu Rady Ministrów do Spraw Europejskich w miejsce UKIE, poparły kluby PO, PSL i Lewica. Przeciwny projektowi był klub PiS.

Zdaniem Karola Karskiego (PiS), "proponowana ustawa nie jest rozwiązaniem ani przyszłościowym, ani dobrym. Jest w zasadzie rozwiązaniem, które ma w sposób doraźny scentralizować te sprawy w ręce jednej osoby - szefa MSZ" - powiedział Karski.

Sejm omawiał propozycje zmian w ustawie o przygotowaniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA Euro 2012 i w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. Propozycje poparły kluby. Głosowanie - jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu.

Obowiązujące przepisy przewidują dwu lub trzy etapowy proces lokalizacji i nabywania nieruchomości na cele związane z Euro 2012. Po zmianie wszystkie etapy zostaną połączone, proces lokalizacji i wywłaszczenia będzie przyśpieszony.

Wysokość odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość przejętą do realizacji zadań związanych z Euro 2012, będzie ustalana w drodze negocjacji. Wprowadzona zostanie zasada tzw. "słusznego odszkodowania", która stanowi, że osoba wywłaszczona poprzez uwzględnienie dodatkowych kosztów, otrzyma kwotę w takiej wysokości, która pozwoli na odtworzenie faktycznego stanu majątku, jaki miał miejsce przed pozbawieniem praw do nieruchomości.

W myśl nowych regulacji, osoba, która niezwłocznie wyda nieruchomość podlegającą wywłaszczeniu otrzyma odszkodowanie w kwocie o 5 procent wyższej niż została wynegocjowana. Gdy decyzja dotyczyła nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, odszkodowanie zostanie powiększone w stosunku do ustalonego o kwotę 10 tysięcy złotych. Dotyczy to właściciela nieruchomości lub użytkownika wieczystego zamieszkałego w wywłaszczonym budynku.

Wszystkie kluby sejmowe poparły projekt nowelizacji ustawy o języku polskim zakładający, że przy sporządzaniu umów o pracę, w których jedną ze stron jest obywatel polski, moc prawną będzie miała wyłącznie wersja w języku polskim.

W projekcie, który powstał z inicjatywy Senatu, zapisano także, że na wniosek jednej ze stron zawieranej umowy może zostać ona także sporządzona w języku lub językach obcych. Stroną wnioskującą będzie mógł być pracownik niebędący obywatelem polskim, pochodzący zarówno z jednego z krajów Unii Europejskiej, jak i spoza niej. Moc prawną będzie jednak miała umowa w języku polskim.

Sejm uczcił 70. rocznicę śmierci Wojciecha Korfantego. W specjalnej uchwale przypomniano jego zasługi dla powrotu Górnego Śląska do Polski oraz podkreślono, że pamięć o Korfantym powinna trwać, jako wzór dla kolejnych pokoleń.

Członkowie rządu odpowiadali na pytania posłów.

Kierownictwo Ministerstwa Rozwoju Regionalnego powinno przyjąć do końca lipca strategię rozwoju regionalnego - powiedziała wiceminister tego resortu Hanna Jahns. Jak zapewniła, strategia będzie również kładła nacisk na rozwój infrastruktury.

Spółka PZL Świdnik - producent śmigłowców - zostanie sprzedana temu inwestorowi, który zaproponuje najwyższą cenę - powiedział wicemin. skarbu Zdzisław Gawlik. "Cena jest podstawą wyboru oferenta" - podkreślił. Dodał, że wynika to ze stanowiska Komisji Europejskiej, które dotyczy podmiotów publicznych. A takim podmiotem - jak wyjaśnił - jest spółka PZL Świdnik.

Potencjalnymi inwestorami spółki są włosko-brytyjski koncern AgustaWestland (projektujący i produkujący śmigłowce) i czeska spółka Aero Vodochody (należąca do funduszu inwestycyjnego Penta Investment).

Ministerstwo środowiska chce, by lasy znajdujące się w granicach miast były przekazywane jednostkom samorządu terytorialnego bez zmiany ich sposobu użytkowania - powiedział wicemin. środowiska Janusz Zaleski. Dodał, że te zmiany zostaną uwzględnione w projekcie nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych.

1 proc. podatku od osób fizycznych dla organizacji pożytku publicznego jest im sukcesywnie przekazywany. Zgodnie z przepisami, urzędy skarbowe mają obowiązek przekazania pieniędzy od lipca do końca sierpnia br. - poinformował wicemin. finansów Andrzej Parafianowicz.

Na godziny wieczorne zapowiedziano głosowania w Sejmie.

Senat wprowadził kilka poprawek do ustawy o ratownictwie medycznym. Ustawa przewiduje utworzenie centrów urazowych, w których ofiary wypadków będą otrzymywać szybką i kompleksową pomoc.

Senatorowie zajęli się też tzw. ustawą transplantacyjną, która dostosowuje nasze prawo do wymogów UE w dziedzinie pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów.

Bez poprawek przyjął Senat ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która jest częścią rządowego pakietu antykryzysowego. (PAP)

la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)