Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dwór w Kłóbce da początek Muzeum Wsi Kujawskiej

0
Podziel się:

Zrujnowany dwór i park w Kłóbce koło Lubienia Kujawskiego (woj.
kujawsko-pomorskie) będzie wkrótce centralnym punktem powstającego Muzeum Wsi Kujawskiej. Pieniądze
w ratowanie zdewastowanego zabytku zainwestował samorząd wojewódzki.

Zrujnowany dwór i park w Kłóbce koło Lubienia Kujawskiego (woj. kujawsko-pomorskie) będzie wkrótce centralnym punktem powstającego Muzeum Wsi Kujawskiej. Pieniądze w ratowanie zdewastowanego zabytku zainwestował samorząd wojewódzki.

Podstawą muzeum będą istniejący skansen wiejski oraz zakupiony właśnie ze środków budżetu województwa dwór Orpiszewskich wraz z otaczającym go założeniem parkowym. Położony w sąsiedztwie kłóbeckiego Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, zbudowany w XIX wieku dworek jest obecnie ruiną, a pięknie położony na ponad siedmiu hektarach malowniczy ogród w stylu angielskim jest bardzo zaniedbany.

"Uznaliśmy, że warte są uratowania ze względu na wartość historyczną oraz możliwość wykorzystania w ramach turystycznej promocji regionu. Kłóbka jest bowiem miejscem związanym z osobą Fryderyka Chopina: mieszkała tu narzeczona wielkiego kompozytora, Maria z Wodzińskich Orpiszewska, która była też muzą Juliusza Słowackiego" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Dwór wraz z parkiem (ukształtowanym w latach 1830-1884) stworzą jeden kompleks wraz z utworzonym w 1993 roku skansenem. Obszar ten słynął z urody krajobrazu już w XIX wieku i często określany był w literaturze jako "Perła Kujaw".

"W tegorocznym budżecie województwa zagwarantowano pieniądze na opracowanie dokumentacji odbudowy budynku dworskiego i zagospodarowania parku. Zakup zespołu dworskiego jest realizacją koncepcji Muzeum Wsi Kujawskiej, na które złożą się muzeum szlachty kujawskiej - znajdzie ono miejsce właśnie w dawnym domu Orpiszewskich - oraz istniejący skansen wiejski, odwiedzany przez 20 tys. osób rocznie" - wyjaśnił marszałek.

Do muzeum, dokumentującego życie i patriotyczne tradycje kujawskiego ziemiaństwa, trafi m.in. tzw. mienie podworskie z terenu całych Kujaw, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Odnowiony park, w którym zachowały się fragmenty unikatowego starodrzewu, uzyska charakter ogrodu botanicznego. (PAP)

olz/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)