Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Europejska Agora" - potrzebny nowy język dialogu

0
Podziel się:

Dyrektor Ośrodka Pogranicze w Sejnach (Podlaskie) Krzysztof Czyżewski uważa,
że potrzeba określenia nowego języka dialogu Europie na rozdrożu - pogrążonej w chaosie i
niepewności. W Krasnogrudzie zakończyła się w sobotę "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy".

Dyrektor Ośrodka Pogranicze w Sejnach (Podlaskie) Krzysztof Czyżewski uważa, że potrzeba określenia nowego języka dialogu Europie na rozdrożu - pogrążonej w chaosie i niepewności. W Krasnogrudzie zakończyła się w sobotę "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy".

W Krasnogrudzie i w Sejnach na pograniczu polsko-litewskim przez trzy dni trwała debata o wizjach "rodzinnej Europy" (to także tytuł książki Czesława Miłosza - PAP). Cykl spotkań został zorganizowany przez Ośrodek Pogranicze - sztuk, kultur, narodów w Sejnach z okazji 100. rocznicy narodzin noblisty Czesława Miłosza.

W czwartek w dawnym dworze Miłoszów w Krasnogrudzie prezydent Bronisław Komorowski otworzył Międzynarodowe Centrum Dialogu. W uroczystości uczestniczyli również ministrowie kultury i spraw zagranicznych Litwy. Wydarzenie to zainaugurowało cykl imprez kulturalnych w ramach polskiej prezydencji.

Pogranicze zorganizowało "Europejską Agorę", by przypomnieć wizję Europy Czesława Miłosza, a ten widział ją sąsiedzką i rodzinną. Krzysztof Czyżewski podsumowując "Europejską Agorę" powiedział, że dzisiejsza Europa jest pełna lęku, odradzającego się populizmu, radykalizmu, dlatego boi się, że elity nie zdążą zareagować na tą sytuację.

"Ta debata była po to, żeby myśleć o prewencji, myśleć o tym, co jest groźne i co zawsze może się odrodzić, czego nie można lekceważyć a z drugiej strony potrzebna jest myśl, że potrzebujemy nowego języka, bo nie jesteśmy w sytuacji post, jesteśmy w sytuacji przed czymś, czego jeszcze do końca nie potrafimy nazwać" - powiedział Czyżewski. Dodał, że kiedyś Europa Zachodnia patrzyła na Środkowy-Wschód jako obszar ryzyka, niepewności, a dzisiaj - według niego - taką Europą Środkowo-Wschodnią jest już cały Zachód. "Doświadczenie niepewności, chaosu, niedookreślenia, dzisiaj jest doświadczeniem zachodnioeuropejskim na równi z tym naszym" - podkreślił.

Czyżewski powiedział PAP, że "Europejska Agora" to pierwszy, ale nie ostatni podobny projekt. Debata o "wizjach rodzinnej Europy" będzie kontynuowana jesienią w Brukseli dla parlamentarzystów europejskich. Dodał, dlatego powstało Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie - miejsce desygnowane do tego typu zadań.

W imprezie "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy" wzięło udział blisko 2 tys. odbiorców, w tym politycy, poeci, filozofowie i artyści. W Krasnogrudzie i w Sejnach można było obejrzeć wystawy, prezentacje, wysłuchać kilka koncertów a także wziąć udział w spotkaniach autorskich oraz debatach związanych z twórczością Czesława Miłosza. (PAP)

bur/ mhr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)