Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: "Liberation": Dowgielewicz wśród 36 talentów UE

0
Podziel się:

Z okazji rozpoczynającego się przewodnictwa
Francji w Unii Europejskiej francuski dziennik "Liberation"
zamieścił w poniedziałek portrety 36 osobowości, różnorodnych
"talentów" UE, wśród których znalazł się szef UKiE Mikołaj
Dowgielewicz.

Z okazji rozpoczynającego się przewodnictwa Francji w Unii Europejskiej francuski dziennik "Liberation" zamieścił w poniedziałek portrety 36 osobowości, różnorodnych "talentów" UE, wśród których znalazł się szef UKiE Mikołaj Dowgielewicz.

"Wartości, o które walczą przedstawione przez nas osoby, to demokracja, otwarcie, różnorodność... (...). Mają szeroką wizję Europy. Europa to ich przestrzeń. Mają ją w głowie, nie tylko w paszportach. Gdyż Europa, o której tu mówimy, kompletnie zmieniła się od czasu rozszerzenia w 2004 roku. To nie jest już Europa abstrakcyjna, która jest wynikiem jałowych debat dyplomatów, ale konkretna i wymagająca, która cierpi na deficyt demokracji, ale jeszcze bardziej na deficyt treści, natychmiast potrzebnej zwykłym Europejczykom. Ci, których tu przedstawiamy, dobrze to zrozumieli" - pisze w komentarzu redakcyjnym "Liberation".

Wśród 36 "wschodzących osobowości Europy jutra" znaleźli się m.in.: unijna komisarz ds. budżetu z Litwy Dalia Grybauskaite, francuski ambasador przy UE Pierre Sellal, hiszpańska minister obrony Carme Chacon, wiceszefowa niemieckich socjalistów (SPD) Andrea Nahles, lider brytyjskich liberalnych demokratów Nick Clegg, burmistrz Lublany Zoran Janković, anglikański arcybiskup Jorku, czarnoskóry John Sentamu, młody dziedzic klanu Agnelli, wiceszef koncernu Fiat John Elkann, wielu polityków, działaczy, twórców, artystów oraz jeden Polak: 35-letni Mikołaj Dowgielewicz, szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

"Odpowiedzialny za integrację europejską to najmłodszy minister w liberalnym rządzie Donalda Tuska. W korytarzach brukselskich przewiduje się dla tego młodego euroentuzjasty karierę w pierwszym planie unijnych instytucji, stanowisko komisarza. To wywołuje uśmiech na jego twarzy, ale przyznaje, że +zawsze miał dużo szczęścia+" - pisze o Dowgielewiczu warszawska korespondentka "Liberation".

Przypomina jego początki u boku Bronisława Geremka i tytuł pracy magisterskiej: "Czy obywatelstwo UE jest możliwe?". Według "Liberation" dla Dowgielewicza nie ma co do tego wątpliwości - dowodzi tego zarówno jego zaangażowanie w sprawy europejskie, jak i dotychczasowa droga, w tym, od 2003 roku, praca w Brukseli w charakterze doradcy przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coxa, a od 2004 roku stanowisko jednego z rzeczników prasowych Komisji Europejskiej i praca w gabinecie politycznym szwedzkiej komisarz Margot Wallstroem.

W Brukseli - pisze "Liberation" - Dowgielewicz podawany jest za przykład "nowej generacji tych młodych kadr ze wschodniej Europy, które doskonale znają tajemnice i mechanizmy rządzące UE".

"Europa to jego pasja i jego zawód" - mówi cytowany w dzienniku Bronisław Geremek.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ mc/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)