Międzynarodowy Koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline (GSK) chce rozwiązać Dział Rozwoju Produktów w swojej poznańskiej fabryce - poinformowała w piątek PAP Justyna Czarnoba z GlaxoSmithKline.
Likwidacja poznańskiego oddziału jest skutkiem zmian w strategii firmy, która chce się skoncentrować się na badaniach wybranych chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Według GSK w tych dziedzinach łatwiej będzie leki zarejestrować i wprowadzić na rynek.
"Proponowana zmiana będzie miała wpływ również na liczący ok. 40 osób Dział Rozwoju Produktów w Poznaniu. Trwają konsultacje związane z proponowanym rozwiązaniem zespołu oraz harmonogramem zakończenia prac nad obecnie prowadzonymi projektami" - powiedział PAP Justyna Czarnoba.
W ostatnich latach poznańscy specjaliści Działu Badań i Rozwoju zaangażowani byli m.in. w prace nad rozwojem produktów z takich obszarów terapeutycznych jak układ nerwowy, układ pokarmowy czy choroby tropikalne.
W ramach realizacji nowej strategii GSK w najbliższym czasie w Poznaniu ruszy produkcja leku, który dotychczas produkowany był za granicą. Aby rozpocząć produkcję koncern zainwestuje w Poznaniu około 70 milionów złotych.
Zmiany w strategii dotyczącej Działu Badań i Rozwoju nie będą miały wpływu na funkcjonowanie poznańskiej fabryki ani na działalność komercyjną GSK w Polsce - zapewnia w komunikacie przesłanym PAP koncern.
GSK jest liderem na polskim rynku farmaceutycznym (7,15 proc. udziału w rynku). Jest także największym inwestorem w branży. W 1998 roku firma włączyła się w proces prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, wykupując Poznańskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa. Koncern zainwestował w zakup i modernizację zakładu produkcyjnego w Poznaniu ponad 400 mln dolarów.(PAP)
/ bos/ jra/