Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kard. Dziwisz: pielgrzymki Benedykta XVI nie można traktować wyłącznie jako podróży sentymentalnej

0
Podziel się:

Zdaniem metropolity krakowskiego kard.
Stanisława Dziwisza najważniejsze przesłanie pielgrzymki Benedykta
XVI do rodzinnej Bawarii to przypomnienie, że Bóg jest i nie da
się żyć jakby Boga nie było. Kardynał uważa, że nie należy zbytnio
koncentrować się na sentymentalnym charakterze tej podróży.

Zdaniem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza najważniejsze przesłanie pielgrzymki Benedykta XVI do rodzinnej Bawarii to przypomnienie, że Bóg jest i nie da się żyć jakby Boga nie było. Kardynał uważa, że nie należy zbytnio koncentrować się na sentymentalnym charakterze tej podróży.

"Choćby nie powiedział nic ponad to, co powiedział już w pierwszej homilii w niedzielę, to wystarczy. On mówi do swoich rodaków z Bawarii, mówi do Europy i całego świata. Te słowa powinny zapaść wszystkim głęboko w serce, że Pan Bóg jest i nie da się żyć jakby Boga nie było. Jeśli ktoś tak uważa, zatraca siebie i żyje bez nadziei" - powiedział we wtorek dziennikarzom w Krakowie kard. Dziwisz. Jego zdaniem to najważniejsze przesłanie papieskiej pielgrzymki.

"Świat potrzebuje Boga. My potrzebujemy Boga" - mówił Benedykt XVI podczas niedzielnej mszy św. pod Monachium. Papież zapewnił, że Kościół katolicki nie narzuca nikomu wiary, zaś jednoznaczne opowiadanie się za katolicyzmem nie oznacza braku szacunku dla innych religii i kultur.

Zdaniem kard. Dziwisza trzeba zostawić na boku charakter tej pielgrzymki, o której już dziś mówi się - sentymentalna. "On czuł obowiązek, by spłacić dług swoim rodakom, wrócić, przywitać ich, spotkać się z nimi. Ale przesłanie, które zostawił już jest ogromnie ważne" - podkreślił metropolita krakowski.

Dodał, że Bawarczycy przyjmują papieża bardzo serdecznie i licznie. "Jestem przekonany, że pobyt w Polsce (papieża - PAP) zaważył na odpowiedzi Bawarczyków na wizytę Benedykta XVI" - mówił kardynał.

Metropolita krakowski powiedział, że odbył z papieżem długą rozmowę, podczas której Benedykt XVI wspominał dni spędzone w Krakowie. "A ja mogłem podziękować za jego pobyt w Krakowie i omówić ważne dla nas sprawy Papieskiej Akademii Teologicznej" - powiedział kard. Dziwisz, który uczestniczył w niedzielnej mszy w Monachium wraz z dziewięcioma innymi kardynałami i 50 biskupami.

Papieska Akademia Teologiczna stara się o przekształcenie w Uniwersytet Papieski. Posiadałby on charakter wyłącznie kościelny i miałby wszystkie obowiązki i uprawnienia, jakie krakowska uczelnia posiada obecnie. (PAP)

wos/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)