Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konstruktywne rozmowy sześciu mocarstw z Iranem w Stambule

0
Podziel się:

Przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw uzgodnili w
sobotę w Stambule, że kolejne rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego odbędą się w
Bagdadzie 23 maja - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw uzgodnili w sobotę w Stambule, że kolejne rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego odbędą się w Bagdadzie 23 maja - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Sobotnie rozmowy w Stambule Ashton oceniła jako pożyteczne i konstruktywne. "Chcemy przejść do trwałego procesu dialogu (...) - powiedziała. - Będziemy się kierować zasadą: krok po kroku".

Szefowa unijnej dyplomacji wskazała, że podstawą negocjacji ma być układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, przy czym szóstka - pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny) i Niemcy - w pełni szanuje prawo Iranu do pokojowego wykorzystywania energii jądrowej.

Ashton uznała, że uzgodnienie w Stambule miejsca i terminu następnych rozmów jest sukcesem; dodała, że teraz chodzi o to, by do czasu spotkania w stolicy Iraku kontynuować budowę wzajemnego zaufania.

Główny negocjator irański Said Dżalili oświadczył m.in.: "Byliśmy świadkami postępu w negocjacjach nuklearnych, były różnice zdań, ale punkty, co do których się porozumieliśmy, były ważne". Mówił też o postulowanym przez Teheran zniesieniu międzynarodowych sankcji, nałożonych na Iran w związku z jego programem nuklearnym.

Już wcześniej ze Stambułu docierały informacje, że rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze. Jeden z dyplomatów powiedział, zastrzegając sobie anonimowość, że Iran zasygnalizował "otwartość w tych wszystkich kwestiach", w przeciwieństwie do poprzednich negocjacji, gdy Teheran odmówił rozmawiania o swoim programie nuklearnym.

Dyplomaci zwrócili też uwagę, że irański negocjator Said Dżalili nie postawił takich warunków wstępnych, jak podczas poprzedniego spotkania na początku 2011 roku, kiedy strony nie zdołały się porozumieć w sprawie porządku dziennego.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, przewodniczący delegacji rosyjskiej na rozmowach w Stambule, również uznał panującą tam atmosferę za "konstruktywną" i mówił, że sprawy "mają się dobrze".

Celem wznowionych rozmów - pierwszych od 15 miesięcy - jest skłonienie władz w Teheranie do przerwania prac nad wzbogacaniem uranu i do zamknięcia podziemnych zakładów nuklearnych Fordo w pobliżu miasta Kum.

Rząd w Teheranie zapowiedział wcześniej, że przedstawi w trakcie negocjacji nowe propozycje dotyczące swojego programu nuklearnego, ale równocześnie wyraził rozczarowanie stanowiskiem państw zachodnich.

Zachód obawia się, że Iran dąży do produkcji broni jądrowej, natomiast Iran utrzymuje, że wzbogaca uran jedynie do stopnia potrzebnego do zaspokojenia potrzeb cywilnych, w energetyce i medycynie. (PAP)

az/ ap/

11205031 11205025 11205019 11205089 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)