Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kosowo: Byli partyzanci UCK protestują przeciwko aresztowaniu kolegów

0
Podziel się:

Około pięciu tysięcy byłych członków Wyzwoleńczej Armii Kosowa
(UCK) demonstrowało w poniedziałek w Prisztinie przeciwko aresztowaniu w ubiegłym tygodniu przez
EULEX siedmiu ich towarzyszy broni pod zarzutem popełnienia zbrodni podczas wojny z lat 1998-1999.

Około pięciu tysięcy byłych członków Wyzwoleńczej Armii Kosowa (UCK) demonstrowało w poniedziałek w Prisztinie przeciwko aresztowaniu w ubiegłym tygodniu przez EULEX siedmiu ich towarzyszy broni pod zarzutem popełnienia zbrodni podczas wojny z lat 1998-1999.

Unijna misja policyjno-prawna EULEX aresztowała m.in. Samiego Lushtaku, burmistrza miasta Srbica (alb. Skenderaj) i wysokiego rangą przedstawiciela Demokratycznej Partii Kosowa (PD) premiera Hashima Thaciego. Thaci był dowódcą albańskiej partyzantki UCK podczas wojny w Kosowie.

Całą siódemkę umieszczono w areszcie domowym na okres 30 dni. Oskarżono ich o zbrodnie popełnione na cywilach w nielegalnym więzieniu w regionalnym sztabie UCK we wsi Likovac na północnym zachodzie Kosowa. Jeden z aresztowanych jest oskarżony o zabicie cywila - sprecyzował EULEX.

Demonstranci, którzy nieśli w poniedziałek portrety siedmiu podejrzanych, przeszli pokojowo przez centrum Prisztiny pod siedzibę rządu.

"EULEX chce splamić honor osób zasłużonych w walce o wolność" - przemawiał do tłumu Smajl Elezi ze stowarzyszenia kombatantów z Prisztiny. "Naszym najpilniejszym żądaniem kierowanym do władz Kosowa jest pozbawienie EULEX-u władzy wykonawczej. EULEX będzie odpowiedzialny za ewentualne pogorszenie sytuacji" - mówił inny uczestnik demonstracji Xhavit Jashari.

Wcześniej, w listopadzie ubiegłego roku, misja EULEX aresztowała w Kosowie Fatmira Limaja, jednego z dawnych przywódców kosowskiej partyzantki, a obecnie deputowanego. Oczekuje on w areszcie na proces apelacyjny. W maju 2012 roku Limaj został wraz z innymi dziewięcioma dawnymi partyzantami oczyszczony przez sąd w Prisztinie z zarzutu popełnienia zbrodni wojennych, co uzasadniono brakiem dostatecznych dowodów w sytuacji, gdy główny świadek oskarżenia popełnił samobójstwo.

W 2005 roku Limaj, uznawany za prawą rękę Thaciego, został uwolniony od podobnych zarzutów w trakcie postępowania przed haskim trybunałem ds. zbrodni w dawnej Jugosławii. Oskarżono go wtedy o zbrodnie popełnione w 1998 roku w obozie Lapusznik na wschodzie Kosowa. UCK miała przetrzymywać w "niehumanitarnych warunkach" co najmniej 35 Serbów i Albańczyków, bijąc ich i torturując.

W wyniku walk między serbską armią a UCK śmierć poniosło 13 tys. ludzi, w większości Albańczyków.

Misja EULEX ma za zadanie pomóc władzom Kosowa w budowie struktur państwa prawa - policji, wymiaru sprawiedliwości, służb celnych i granicznych. (PAP)

jo/ ap/

13884729 13885028 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)