Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koziej: utrzymać stały wskaźnik wydatków na obronność

0
Podziel się:

Szef BBN Stanisław Koziej uważa, że należy utrzymać stały udział wydatków
na obronność w PKB, choć o jego wysokości można dyskutować. Zastrzegł jednak, że zmniejszenie
wskaźnika wymagałoby redukcji armii.

Szef BBN Stanisław Koziej uważa, że należy utrzymać stały udział wydatków na obronność w PKB, choć o jego wysokości można dyskutować. Zastrzegł jednak, że zmniejszenie wskaźnika wymagałoby redukcji armii.

"Uważamy, że stały wskaźnik wydatków na obronność musi być utrzymany, nie można z niego zrezygnować. Wielkość tego wskaźnika jest oczywiście sprawą do dyskusji, sprawą oceny możliwości państwa w tym względzie" - powiedział w czwartek Koziej. Obecnie zgodnie z ustawą wydatki na obronność nie mogą być niższe niż 1,95 procent Produktu Krajowego Brutto.

"Chciałbym mocno podkreślić, że jeżeli ten wskaźnik miałby być zmniejszany, to trzeba mieć pełną świadomość, że równocześnie w takim samym stopniu musiałaby być zmniejszana wielkość sił zbrojnych. Nie możemy sobie pozwolić na destrukcję jakości wojska. To jest bardzo poważna decyzja, nie tylko finansowa, lecz strategiczna z punktu widzenia całego państwa" - zaznaczył.

"Wskaźnik może być większy lub mniejszy. Można sobie teoretycznie wyobrazić, że wskaźnik będzie wynosił 0,05 i wtedy będziemy utrzymywali szwadron reprezentacyjny Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza" - ironizował Koziej. "Ale oczywiście chodzi o właściwe wyważenie wielkości" - dodał.

Za ważne uznał, by oprócz wskaźnika udziału wydatków obronnych w PKB w budżecie obronnym został także utrzymany "wyraźny wskaźnik procentowy na modernizację techniczną, aby nie było tak, że można te pieniądze przerzucać z modernizacji technicznej na bieżące zadania wojska i tym sposobem dezorganizować modernizację techniczną".

Sprawa utrzymania ustawowego wskaźnika wydatków obronnych na poziomie 1,95 proc. PKB jest dyskutowana od kilku tygodni. Rząd zaproponował niedawno, by wyliczać go w perspektywie kilkuletniej. Dotychczas wskaźnik ten przy projektowaniu budżetu oblicza się corocznie na podstawie budżetu z roku ubiegłego.

W czwartek wiceminister finansów Hanna Majszczyk zapewniła sejmową komisję obrony, że poziom ten zostanie utrzymany w przyszłym roku, a zgodnie z wieloletnim planem finansowym państwa wydatki obronne mają wynosić średnio 1,95 proc. PKB w okresie sześcioletnim.(PAP)

brw/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)