Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Litwa: Odnotowany przypadek klasycznego pomoru świń

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o przekazaniu sprawy tzw. klasycznego pomoru świń do Prokuratury Generalnej na
Litwie
#

# dochodzi informacja o przekazaniu sprawy tzw. klasycznego pomoru świń do Prokuratury Generalnej na Litwie #

13.07. Wilno, Warszawa (PAP) - Na Litwie odnotowano przypadek tzw. klasycznego pomoru świń. Co najmniej na trzy tygodnie wstrzymano eksport trzody chlewnej z Litwy - informują w poniedziałek litewskie media. Polski szef Inspekcji Weterynaryjnej polecił przeprowadzenie kontroli stad w powiatach graniczących z tym krajem, tj. w powiecie sejneńskim i suwalskim.

O tym, że na Litwie wykryto tę bardzo rzadką i groźną chorobę, została poinformowana już Komisja Europejska, Polska i inne kraje ościenne.

Ognisko klasycznego pomoru świń odnotowano na duńskiej fermie "Saerimner" w rejonie poniewieżskim. Utylizowano tu 450 świń. Fermę podano dezynfekcji, ogłoszono kwarantannę.

Obecnie badane są okoliczne fermy.

Litewska Państwowa Służba Żywności i Weterynarii zwróciła się w poniedziałek do Prokuratury Generalnej w celu wyjaśnienia przyczyn pojawienia się w kraju przypadku tzw. klasycznego pomoru świń. Nie wyklucza się, że świnie zostały zakażone celowo. Po dokonaniu badań genetycznych ustalono, że jest to wirus typu 2.1, który w Europie nie jest rejestrowany już od dziewięciu lat.

Po raz ostatni przypadek klasycznego pomoru świń na Litwie był odnotowany przed 17 laty.

Specjaliści zapewniają, że klasyczny pomór świń nie zagraża ludziom. Na tę chorobę zapadają jedynie świnie i dziki.

Jak poinformował PAP w poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek, litewskie służby weterynaryjne poinformowały Polskę o podejrzeniu wystąpienia klasycznego pomoru świń w ubiegły piątek po południu. Dodał, że choroba ta wystąpiła w miejscowości Rabikiu (powiat poniewieżski) oddalonej o ok. 150 km od granicy litewsko-polskiej.

Związek podał, że litewskie władze weterynaryjne oświadczyły, że na fermie zastosowano środki ochrony, przewidziane przez unijne prawo. Wszystkie świnie w gospodarstwie zostały zlikwidowane w dniu 2 czerwca 2009 r. Ustanowiono obszar zapowietrzony oraz zagrożony, odpowiednio o promieniu 3 i 10 km.

W związku z informacją o pojawieniu się klasycznego pomoru świń na Litwie, główny lekarz weterynarii, szef Głównego Inspektoratu Weterynarii polecił przeprowadzenie kontroli stad w powiatach graniczących z tym krajem, tj. w powiecie sejneńskim i suwalskim. Wprowadzony jest ścisły nadzór nad stanem zdrowia zwierząt, kontrolowane są pojazdy przewożące żywe świnie oraz produkty i podroby pochodzenia wieprzowego.

Dotychczas przeprowadzone kontrole w gospodarstwach, do których w ostatnim czasie wprowadzono świnie z terytorium Litwy, nie stwierdziły zwiększonej zachorowalności u świń. Od trzody jednak pobrano próbki do badań laboratoryjnych, obecnie bada je Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach - poinformował Związek.

Polska jest krajem wolnym od klasycznego pomoru świń. Przypadki zachorowania na tę chorobę odnotowano w naszym kraju ostatnio w 1994 roku. Jak zaznaczył Związek, jest to choroba niegroźna dla ludzi, ale bardzo zaraźliwa dla trzody. Wykrycie tego wirusa skutkuje wybiciem całego stada. Obowiązuje też wtedy całkowity zakaz wywozu świń z tego terenu. (PAP)

aki/ awl/ awy/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)