Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Makiej: PW powinno w większym stopniu uwzględniać specyfikę państw

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi Makieja dla prasy
#

# dochodzą wypowiedzi Makieja dla prasy #

29.11. Wilno/Mińsk (PAP) - Partnerstwo Wschodnie powinno w większym stopniu uwzględniać specyfikę państw należących do tej inicjatywy - oświadczył w piątek na szczycie w Wilnie szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej. W rozmowie z dziennikarzami chwalił pozytywną atmosferę szczytu.

"Nie oczekiwaliśmy od tego szczytu żadnych przełomów, ale był on bardzo ważny z uwagi na jego pozytywny kontekst i pozytywną atmosferę. Atmosfera ta stwarza możliwość podjęcia dalszych kroków w kierunku normalizacji naszych stosunków z UE, dalszego pogłębienia i poszerzenia współpracy" - powiedział Makiej dziennikarzom po szczycie. Jego wypowiedź przytacza białoruskie MSZ.

Według niego każde państwo PW na obecnym etapie inaczej widzi poziom swoich związków z UE: niektóre chcą do Unii przystąpić, a inne mieć z nią tylko ścisłe więzi.

"My chcemy mieć normalne polityczne i handlowo-ekonomiczne stosunki z UE. Nie wykluczam, że w przyszłości może być mowa o jakichś ściślejszych związkach. Przecież Białorusini - jak wskazują sondaże europejskich instytucji badawczych - czują się Europejczykami w większym stopniu niż obywatele innych naszych państw sąsiednich" - powiedział dziennikarzom.

Pytany o więźniów politycznych, Makiej oświadczył, że osób tych nie można tak nazwać, bo zostały skazane za konkretne przestępstwa kryminalne. Zaznaczył w tym kontekście, że należy znieść sankcje wprowadzone przeciwko Białorusi, bo "inaczej nie będzie żadnej rozmowy". "Powinien być dialog. Podczas dialogu powinny być rozwiązane wszystkie problemy, jakie dziś istnieją w naszych stosunkach z UE" - dodał.

Podczas szczytu Makiej - jak napisano w komunikacie resortu - opowiedział się za tym, by nie dopuścić, aby inicjatywa ta stała się kością niezgody i w Europie powstały nowe podziały. W tym kontekście podkreślił wagę praktycznej realizacji białoruskiej idei "integracji integracji" w celu stworzenia wspólnej przestrzeni gospodarczej "od Lizbony do Władywostoku" i nawiązania efektywnej współpracy między UE oraz Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu.

Minister wskazał, że ważne jest rozwiązanie kwestii, które mają pierwszorzędne znaczenie dla prostych obywateli, i oficjalnie poinformował o gotowości strony białoruskiej do rozpoczęcia rozmów z UE na temat zawarcia porozumień o uproszczeniu przepisów wizowych i readmisji. Wskazał przy tym na konieczność zniesienia przez UE sankcji wobec Białorusi, które "przeczą filozofii Partnerstwa Wschodniego i zasadom leżącym u jego podstaw" - pisze białoruskie MSZ w komunikacie.

W czerwcu 2011 roku Komisja Europejska zwróciła się do władz Białorusi z propozycją rozpoczęcia rozmów o liberalizacji przepisów wizowych, wiążąc to z warunkiem podpisania umowy o readmisji. Propozycja przewiduje m.in. obniżenie ceny wiz z obecnych 60 do 35 euro. Mińsk do tej pory na nią nie odpowiadał.

W ubiegłym roku UE dwukrotnie zaostrzała sankcje wobec reżimu w Mińsku za łamanie praw człowieka. Zakazem wjazdu do UE i zamrożeniem aktywów w Unii jest obecnie objętych ponad 200 osób, w tym prezydent Alaksandr Łukaszenka, oraz ponad 20 białoruskich firm.

Do niedawna sam Makiej był objęty sankcjami i nie miał prawa wjazdu na teren UE, gdyż jako były szef administracji Łukaszenki był współodpowiedzialny za brutalne rozpędzenie protestu po wyborach prezydenckich 19 grudnia 2010 r. i za późniejsze prześladowania opozycjonistów. Pod koniec czerwca Unia zawiesiła jednak wobec niego sankcje, aby ułatwić kontakty z reżimem Łukaszenki.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)