Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Zlikwidowano nielegalną wytwórnię łąckiej śliwowicy

0
Podziel się:

Nielegalną wytwórnię alkoholu, działającą w
skandalicznych warunkach higienicznych, zlikwidowali w pobliżu
Łącka funkcjonariusze Straży Granicznej i nowotarskiego CBŚ.

Nielegalną wytwórnię alkoholu, działającą w skandalicznych warunkach higienicznych, zlikwidowali w pobliżu Łącka funkcjonariusze Straży Granicznej i nowotarskiego CBŚ.

"Zatrzymano czterech mężczyzn, którzy zajmowali się produkcją i dystrybucją alkoholu" - poinformował PAP w środę rzecznik komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej mjr Marek Jarosiński.

Jak ustalono, nielegalną produkcję i dystrybucję rzekomej łąckiej śliwowicy w Czarnym Potoku pod Łąckiem zorganizował mieszkaniec Nowego Sącza, który miał gospodarstwo w tej wsi.

"Alkohol był wytwarzany i rozlewany w okropnych warunkach, które nie mają niczego wspólnego z higieną czy chociaż ogólnie rozumianą schludnością" - powiedział PAP Jarosiński. Jak wyjaśnił, "w cuchnących pomieszczeniach, w brudnych kotłach, zabezpieczono ok. 30 tysięcy litrów zacieru oraz duże ilości butelek, nakrętek i etykiet z nadrukiem o łąckiej śliwowicy.

"W wytwórni działało sześć agregatów produkujących nielegalny alkohol o właściwościach skandalicznie odbiegających od tradycyjnej śliwowicy wytwarzanej jako produkt regionalny" - powiedział Jarosiński.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu prokurator Beata Warzecha, postępowanie znajduje się na początkowym etapie. W sprawie trwają zatrzymania, zbadany też będzie alkohol.

Śliwowica łącka to mocny alkohol (ponad 70 proc.) produkowany w sposób tradycyjny ze śliwek. Posiada charakterystyczny żółtawy kolor oraz zapach śliwek. Napój ten jest produkowany w gminie Łącko, znajdującej się na krawędzi Beskidu Sądeckiego i Wyspowego. Na butelkach Śliwowicy widnieje hasło: "Daje krzepę, krasi lica nasza łącka Śliwowica".

Śliwowica łącka została uznana w 1989 r. przez urząd konserwatora zabytków w Nowym Sączu za niematerialne dobro kultury narodowej. W 2005 roku śliwowica łącka została wpisana na "Listę produktów tradycyjnych" prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. (PAP)

hp/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)