Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

McCreevy: Irlandczykom trudno "sprzedać" Traktat Lizboński

0
Podziel się:

Irlandzki komisarz ds. unijnego rynku
wewnętrznego Charlie McCreevy w wywiadzie dla portalu EUobserver
przyznał, że Irlandczyków trudno będzie przekonać do Traktatu
Lizbońskiego, ponieważ dokument ten nie przynosi im wymiernych
korzyści.

Irlandzki komisarz ds. unijnego rynku wewnętrznego Charlie McCreevy w wywiadzie dla portalu EUobserver przyznał, że Irlandczyków trudno będzie przekonać do Traktatu Lizbońskiego, ponieważ dokument ten nie przynosi im wymiernych korzyści.

"Trudność związana z nakłonieniem wyborców do udziału w referendum polega na tym, że argumenty w rodzaju +Traktat poprawi sytuację+, lub +Irlandia będzie miała więcej do powiedzenia w lepszej strukturze organizacyjnej UE+ nie mają tej siły, co argumenty +otrzymamy o wiele więcej pieniędzy ze Wspólnej Polityki Rolnej, czy funduszy strukturalnych" - wskazał w czwartek McCreevy.

Według niego duża liczba niezdecydowanych Irlandczyków (ok. 47 proc. według ostatnich sondaży) może przełożyć się na niską frekwencję w referendum 12 czerwca, co będzie sprzyjać przeciwnikom Traktatu. Irlandczycy odrzucili wcześniejszy traktat z Nicei w referendum z 2000 r. przy frekwencji 34,8 proc., ale przyjęli go rok później przy frekwencji 48,5 proc.

"Irlandia była w przeszłości krajem, który najbardziej skorzystał finansowo na Wspólnej Polityce Rolnej i pomocy dla regionów wiejskich. Czynnik ten w połączeniu z dostępem do wspólnego unijnego rynku przekształcił Irlandię w jeden z najbogatszych krajów UE" - zauważa EUobserver.

McCreevy przyznaje, że Traktat jest trudną lekturą. "Nie sądzę, by w liczącej 4,2 mln mieszkańców Irlandii było więcej niż 250 osób, które przeczytały Traktat od deski do deski i nie wydaje mi się, by więcej niż 25 osób rozumiało sens wszystkich rozdziałów i podrozdziałów" - dodaje.

"Uwzględniając wszystkie +za+ i +przeciw+, w interesie Irlandii leży poparcie Traktatu. Dla UE lepiej jest iść do przodu w oparciu o nową traktatową podstawę i dla Irlandii lepiej jest być elementem tego procesu" - podkreślił McCreevy. (PAP)

asw/ az/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)