Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister Ławrow: z Ukrainą dzieli nas sprawa języka i Wielkiego Głodu

0
Podziel się:

Za najdrażliwsze w stosunkach między Rosją a
Ukrainą minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow uznał w
środę kwestię Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. i sprawę
używania języka rosyjskiego.

Za najdrażliwsze w stosunkach między Rosją a Ukrainą minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow uznał w środę kwestię Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30. i sprawę używania języka rosyjskiego.

Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział o tym w Kijowie podczas spotkania z przewodniczącym ukraińskiego parlamentu Ołeksandrem Morozem, o czym poinformowała dziennikarzy jego rzeczniczka Wiktoria Szwedowa.

Wcześniej o sprawie języka rosyjskiego na Ukrainie Ławrow rozmawiał z prezydentem Wiktorem Juszczenką i szefem ukraińskiej dyplomacji Borysem Tarasiukiem.

"Chcemy, zgodnie z zasadą wzajemności, zapewnić wszelkie prawa Ukraińcom w Rosji i Rosjanom na Ukrainie, by ich prawo do (...) posługiwania się w pracy językiem ojczystym było maksymalnie przestrzegane" - podkreślił Ławrow.

Ławrow wskazał na konieczność zapewnienia rosyjskiemu (na Ukrainie) praw przewidzianych w ukraińskiej konstytucji - powiedział Ławrow.

Rosja uważa za nieuprawnione naciski strony ukraińskiej, która domaga się uznania tzw. Wielkiego Głodu w latach 1932-1933 za ludobójstwo na Ukraińcach. Pod koniec października kierowany przez Ławrowa resort wydał oświadczenie w tej sprawie.

Według rosyjskiego MSZ, głód, stanowiący jedną z represji reżimu komunistycznego, dotknął także inne grupy etniczne na terenie Związku Radzieckiego.

Ministerialne oświadczenie krytykuje władze ukraińskie za - jak to określono - "jednostronną interpretację" Wielkiego Głodu.

"Niewłaściwe było stosowanie tego pojęcia wyłącznie do Ukrainy, ponieważ dotyczy ono smutnej karty naszej wspólnej historii" - głosi dokument.

Parlament ukraiński w roku 2003 orzekł, że Wielki Głód był aktem ludobójstwa na narodzie ukraińskim.

W okresie istnienia ZSRR przez Ukrainę przetoczyły się trzy fale głodu - tuż po rewolucji bolszewickiej, w latach 1932-33 i po II wojnie światowej.

Najtragiczniejszy w skutkach był jednak głód w latach 30. - w szczytowym momencie umierało ok. 25 tys. ludzi dziennie, notowano wiele przypadków kanibalizmu.

Ukraińscy historycy twierdzą, że komunistyczna Moskwa wywołała głód sztucznie w celu złamania oporu wieśniaków, którzy sprzeciwiali się kolektywizacji. Działania te doprowadziły do likwidacji chłopstwa jako grupy społecznej.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mmp/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)