Czy poległ główny argument za budową tarczy antyrakietowej? - pyta czeski dziennik "Mlada fronta Dnes" w środę, dwa dni po ogłoszeniu przez wywiad USA raportu na temat irańskiego programu zbrojeń nuklearnych.
Gazeta podkreśla na pierwszej stronie, że niektórzy z czeskich urzędników byli tak bardzo zaskoczeni wnioskami amerykańskich służb wywiadowczych, iż zaczęli - tak jak minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg - zaprzeczać swym wcześniejszym wypowiedziom.
Ujawniony w poniedziałek raport amerykańskiego wywiadu National Intelligence Estimate (NIE) stwierdza, że Iran wstrzymał w 2003 roku swój program nuklearny pod międzynarodowym naciskiem dyplomatycznym.
Stany Zjednoczone z obawy przed zagrożeniem z państw nieprzewidywalnych, m.in. Iranu, chcą umieścić w Europie Środkowej elementy swojej tarczy antyrakietowej: w Polsce - 10 wyrzutni rakiet przechwytujących, a w Czechach - radar. Takiej lokalizacji tarczy ostro sprzeciwia się Rosja.
"Mlada fronta Dnes", powołując się na ambasadę USA i władze w Pradze dodaje, że mimo publikacji raportu negocjacje w sprawie umieszczenia w Czechach wchodzącego w skład tarczy radaru będą nadal prowadzone.
"Nie spodziewam się, aby to miało jakikolwiek natychmiastowy wpływ na plany obrony przeciwrakietowej" - powiedział cytowany przez dziennik czeski wicepremier Alexandr Vondra. (PAP)
zab/ kar/
pr. Int. arch.