Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Morricone na premierze "Tra Cielo e Terra" w Kielcach

0
Podziel się:

Światowa premiera utworu "Tra Cielo e Terra" Ennio Morricone w obecności
autora uświetniła uroczystość wręczenia medali Papieskiej Rady ds. Kultury "Per Artem ad Deum" w
sobotę wieczorem w Kielcach. Drugim bohaterem imprezy był Chór Poznańskie Słowiki.

Światowa premiera utworu "Tra Cielo e Terra" Ennio Morricone w obecności autora uświetniła uroczystość wręczenia medali Papieskiej Rady ds. Kultury "Per Artem ad Deum" w sobotę wieczorem w Kielcach. Drugim bohaterem imprezy był Chór Poznańskie Słowiki.

"Koncert ten ma dwa wymiary. Reprezentuje dialog między religią a kulturą, ale również powiązanie Stolicy Apostolskiej z Polską. Tego wieczoru wiara i muzyka spotkają się raz jeszcze w imię Jana Pawła II, dzięki muzyce jemu dedykowanej" - powiedział podczas uroczystości przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kardynał Gianfranco Ravasi.

Kardynał Ravasi nawiązał do "Tra Cielo e Terra" tytułowego utworu koncertu "Między niebem a ziemią" i twórczości laureata tegorocznego laureata medalu "Per Artem ad Deum" - Ennio Morricone, który przyjechał do Kielc na uroczystość wręczenia nagrody. Kardynał podkreślił także olbrzymie znaczenie brzmienia chóru w muzyce sakralnej i klasycznej co było uhonorowaniem drugiego z wyróżnionych medalem - prof. Stefana Stuligrosza.

"Istotę powiązania sztuki i religii ujął najlepiej Henry Miller, pisarz który był niewierzący. Napisał, że religia i sztuka nie służą właściwie niczemu, oprócz ukazywania sensu życia" - podkreślił kardynał podczas konferencji poprzedzającej uroczystość wręczenia medali, które otrzymują artyści zbliżający swoją twórczością ludzi do Boga.

O pierwiastku boskim w swojej twórczości muzycznej mówił także Ennio Moricone.

"Wierzę, że wszystkie formy muzyczne - te już napisane i przyszłe - gdzieś istnieją. To dzieło Boga. Kompozytor musi je znaleźć i przenieść do świata ludzi" - powiedział Morricone. Zapowiadając swoją kompozycję podkreślił, że w Kielcach po raz pierwszy można było usłyszeć utwór w tej wersji.

"To światowa premiera. Wcześniejsze, rzymskie wykonanie kantaty zostało zmienione. Kantata, którą usłyszycie powstała po połączeniu wybranych fragmentów z napisanej przeze mnie muzyki do dwóch filmów dedykowanych Janowi Pawłowi II i Karolowi Wojtyle" - zapowiedział.

Kompozytor z dużym uznaniem ocenił wykonanie kantaty przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.

Słuchaczy zbliżył do sacrum także występ Chóru "Poznańskie słowiki", który zaprezentował utwory a capella i z akompaniamentem organów, m.in. Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta i Cesara Francka.

"Program na dziś został przygotowany nieprzypadkowo, układając go wybrałem utworzy, które profesor Stuligrosz szczególnie lubił dyrygować. Wśród nich jest opracowanie starej polskiej pieśni "O Matka litościwa" autorstwa profesora. Był on z niego szczególnie dumny, a my lubimy go wykonywać czując obecność profesora między nami" - powiedział PAP dyrektor Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" Maciej Wieloch. Chór reprezentował na gali prof. Stuligrosza, który zmarł kilka dni po przyznaniu nagrody.

Medal "Per Artem ad Deum" to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury, utworzoną w 1982 roku z inicjatywy papieża Jana Pawła II. Miejscem, w którym od 8 lat wręczane jest to wyjątkowe wyróżnienie, jest ośrodek wystawienniczy Targi Kielce.

Medal "Per Artem ad Deum" towarzyszy Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo. Dotychczas medal otrzymali m.in.: kompozytor Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik oraz Stanisław Niemczyk, twórca niezwykłych budowli sakralnych. (PAP)

and/ zab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)