Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrodzono mężczyzn reagujących na przemoc i dyskryminację

0
Podziel się:

Policjant z Żyrardowa, samorządowcy z warszawskiej Woli, pracownik ośrodka
pomocy społecznej w Słomnikach - to niektórzy z laureatów nagrody "Białej Wstążki" przyznawanej
przez Centrum Praw Kobiet i Fundację "Porozumienie bez Barier" za walkę z przemocą wobec kobiet.

Policjant z Żyrardowa, samorządowcy z warszawskiej Woli, pracownik ośrodka pomocy społecznej w Słomnikach - to niektórzy z laureatów nagrody "Białej Wstążki" przyznawanej przez Centrum Praw Kobiet i Fundację "Porozumienie bez Barier" za walkę z przemocą wobec kobiet.

"To wyróżnienie dla mężczyzn, którzy wyróżnili się, reagując na różne formy przemocy i dyskryminacji wobec kobiet. W tym roku przyznajemy je po raz pierwszy, ale mamy nadzieję, że stanie się tradycją i będziemy Białą Wstążką nagradzać panów co roku" - mówiła prezeska Fundacji Porozumienie bez Barier" Jolanta Kwaśniewska podczas uroczystości zorganizowanej we wtorek w warszawskim teatrze Kamienica.

"Chcemy, żeby mężczyźni byli nie tylko rycerzami stającymi w obronie kobiet, ale także partnerami w walce z przemocą. Być może uda się stworzyć taki ruch mężczyzn przeciwko przemocy wobec kobiet, tego w Polsce brakuje" - dodała przewodnicząca CPK Urszula Nowakowska.

Kandydatów do konkursu "Wyróżnienie Białej Wstążki 2010" zgłaszały pokrzywdzone kobiety, pracownicy instytucji i organizacji pozarządowych oraz inne osoby. Spośród stu kandydatów, kapituła wyłoniła siedmiu laureatów.

W kategorii "Wymiar sprawiedliwości i organy ścigania" wyróżniono mł. asp. Krzysztofa Jakubika, dzielnicowego z Żyrardowa, który aktywnie pomaga ofiarom przemocy, wykazując się dużą wrażliwością. Jak podkreślano w uzasadnieniu werdyktu, szczególnie wspiera kobiety, w których rodzinach założona jest "Niebieska Karta" (procedura wszczynana w przypadku zgłoszenia przemocy domowej); jego zaangażowanie dodaje kobietom odwagi, by przerwać spiralę przemocy. Jego kandydaturę zgłosiła młoda kobieta, ofiara przemocy, której pomógł.

W kategorii "Instytucje i organizacje pomocowe" nagrodzony został Tomasz Ciałowicz ze Słomnik, przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Lokalnego Zespołu Interdyscyplinarnego, który aktywnie pomaga ofiarom przemocy, wykazując się zaangażowaniem i pomysłowością.

W kategorii "Osoby i instytucje publiczne" nagrody otrzymali b. wiceburmistrz, a obecnie radny dzielnicy Wola Paweł Pawlak oraz naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Dzielnicy Wola Mirosław Starzyński. Panowie byli współzałożycielami Wolskiej Koalicji Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Wyróżnienie w kategorii "Pracodawca" otrzymał Trinh Hoai Nam - przedsiębiorca, który zatrudnił kobietę, nad którą znęcał się mąż, mieszkającą z dziećmi w ośrodku dla ofiar przemocy. Jak podkreślano w uzasadnieniu, wielu pracodawców odmawiało jej zatrudnienia, chcąc uniknąć kłopotów ze strony jej męża, natomiast Trinh Hoai Nam nie tylko dał jej pracę, ale także udostępnił samochód i telefon komórkowy, a gdy mogła wrócić do mieszkania, pomógł jej się na nowo urządzić.

Nagrodzono także dziennikarza Michała Olszańskiego, w kategorii "Media". "Jego programy uczą szacunku do innych i przyczyniają się do budowy społeczeństwa bez przemocy" - napisano w uzasadnieniu.

W kategorii "Osoba prywatna" wyróżnienie otrzymał Krzysztof Strycharski, który wraz z żoną, Henryką Krzywonos, wychowywał 12 przybranych dzieci, ucząc je życia bez przemocy.

Konkurs nawiązuje do międzynarodowej Kampanii Białej Wstążki zainicjowanej w 1991 r. przez grupę mężczyzn w Kanadzie, w drugą rocznicę "masakry w Montrealu". 6 grudnia 1989 r. w budynku tamtejszej politechniki mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób, ponieważ - jak tłumaczył - kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. Dwa lata po tych wydarzeniach przypięta na piersi biała wstążka stała się symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy w stosunku do kobiet.

Kampania "Białej Wstążki" prowadzona jest w dniach międzynarodowej kampanii "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet", która trwa od 25 listopada do 10 grudnia. Ponad tysiąc organizacji z blisko 160 krajów podejmuje w tym czasie różne inicjatywy, mające na celu upamiętnienie kobiet - ofiar przemocy i uświadomienie społeczeństwu, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka.

Agata Kwiatkowska (PAP)

akw/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)