Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najciekawsze projekty z woj. śląskiego w prezentacji internetowej

0
Podziel się:

Dwadzieścia ciekawych z turystycznego punktu
widzenia projektów zrealizowanych w woj. śląskim dzięki unijnym
środkom na lata 2004-2006 promuje Śląski Urząd Wojewódzki w
przedstawionej w piątek prezentacji internetowej.

*Dwadzieścia ciekawych z turystycznego punktu widzenia projektów zrealizowanych w woj. śląskim dzięki unijnym środkom na lata 2004-2006 promuje Śląski Urząd Wojewódzki w przedstawionej w piątek prezentacji internetowej. *

W prezentacji pokazano efekty realizacji projektów dotyczących m.in.z papieskiego szlaku pasterskiego w Węgierskiej Górce, pokazowej zagrody żubrów w Pszczynie, wieży ciśnień na terenie zabytkowej kopalni "Ignacy" w Rybniku, drewnianego Grodu Królewskiego na Górze Birów w Ogrodzieńcu oraz skansenu górniczego "Królowa Luiza" w Zabrzu.

Wszystkie te projekty zostały zrealizowane w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), który w latach 2004-2006 był podstawą przekazywania unijnych środków do regionów. Ich przedstawienie ma zachęcać mieszkańców woj. śląskiego, by odwiedzali te miejsca podczas wolnych dni - dlatego prezentacja nosi tytuł "ZPORR na weekend".

Całość ma formę interaktywnej mapy ze zdjęciami i krótkimi opisami wybranych projektów. W opisach przedstawiono założenia inwestycji, ich wartość oraz poziom dofinansowania z Unii. Lokalizacje obiektów zostały opisane współrzędnymi GPS, a ich fotografie można bezprzewodowo przesłać na telefon komórkowy - w formie multimedialnego reportażu.

"Do zamieszczonej na stronach urzędu prezentacji wybraliśmy projekty nie tylko typowo turystyczne. Kierowaliśmy się kryterium ich potencjalnej atrakcyjności dla mieszkańca regionu, który chciałby w weekend wsiąść w samochód i przekonać się, jak fundusze unijne zmieniają jego region" - powiedział PAP Łukasz Łata z gabinetu wojewody śląskiego.

Dlatego w prezentacji znalazły się także m.in. budowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, renowacja zabytkowej siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie, a także projekt "Śląskiej sieci na rzecz wzornictwa" - pomagający we wdrażaniu do produkcji wartościowych projektów wzornictwa przemysłowego i użytkowego.

Zamieszczona na stronie www.slask.eu/fundusze prezentacja jest jedną z form obowiązkowej promocji przedsięwzięć współfinansowanych ze środków unijnych. Jak zaznaczył Łata, kolejną będzie we wrześniu przygotowywana w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wystawa "ZPORRe śląskie ciekawostki" - szerzej prezentująca efekty tego programu.

"Będziemy chcieli pokazać wówczas realizację funduszy Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w woj. śląskim niestandardowo - np. umieszczając na wystawie - obok fotografii i opisów - pierwsze umowy na współfinansowanie tych przedsięwzięć czy też łopaty, którymi rozpoczęto ich realizację" - wyjaśnił Łata.

W ramach wynoszącej 3 mld euro ogólnokrajowej puli ZPORR, na woj. śląskie przypadło 280 mln euro. Pod koniec lipca w tym regionie wydano 92 proc. dostępnych środków, czyli 983 mln zł; ich wydawanie powinno zakończyć się w październiku. W skali kraju płatności dokonane z konta tego programu sięgnęły pod koniec czerwca 96,8 proc. (PAP)

mtb/ hes/dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)